Kolektory słoneczne. Czy warto w nie inwestować?
Instalacje solarne nie należą do tanich rozwiązań. Pozyskanie energii słonecznej dzięki nim może jednak pomóc w zminimalizowaniu rachunków za prąd.
Zainwestowanie w kolektory słoneczne może się opłacić. Kupując nowy dom, mieszkanie w Zielonej Górze, często zastanawiamy się nad formą zaoszczędzenia na rachunkach. Szczególnie dotyczy to domów wolnostojących czy mieszkań bezczynszowych w postaci domów szeregowych. Obecnie całe gospodarstwa opierają się na energii elektrycznej. Zastosowanie kolektorów słonecznych może pomóc w oszczędnościach.
Pisaliśmy już wcześniej o tym, że najwięcej energii zużywają budynki mieszkalne – jest to ok. 40%. Instalacja solar, na przykład na dachach nowego domu, może pomóc zminimalizować późniejsze koszty eksploatacji.
Panele słoneczne – czy to się opłaca?
Najważniejszą rzeczą przy tego typu inwestycji jest oczywiście cena. Standardowo koszt paneli słonecznych wynosi ok. 15 000 zł. Warto więc wyliczyć, przy obecnych cenach energii, czy inwestycja się nam zwróci. Jeśli tak, to kiedy?
Najmniejsze wątpliwości budzą duże instalacje. W ich przypadku z ekonomicznego punktu widzenia taka inwestycja ma sens. W przypadku mniejszych instalacji, np. w domach jednorodzinnych opłacalność zależy od wielu czynników, w tym od: ceny nośnika energii, na ile ceny energii będą wzrastać na przestrzeni kilkunastu lat, czy mamy szansę na dofinansowanie inwestycji. Przy dofinansowaniu z dotacji (obecny program przewiduje pokrycie kosztów inwestycji nawet w 45%) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłacalność zamontowania solar wzrasta.
Oszczędność energii
Trzeba wiedzieć, że standardowa instalacja w nowym domu, dla 4 osób, pozwala zaoszczędzić ok. 2500 kWh energii. Najwięcej energii z paneli słonecznych wykorzystamy do podgrzania wody (średnie zużycie wody o temperaturze 45 stopni Celsjusza wynosi ok. 200-240 l). Jeśli podgrzewamy wodę przy pomocy prądu, przy solarach możemy zaoszczędzić ok. 1200 zł rocznie. Przy standardowych cenach energii inwestycja może nam się zwrócić za mniej więcej 10 lat (żywotność paneli szacuje się na ok. 15-20 lat).
Jeśli myślicie o kupnie nowego domu dobrze jest sprawdzić, jak jest położony względem padania promieni słonecznych. Słońce można wykorzystać do pozyskania energii dzięki zamontowaniu kolektorów słonecznych. Taka inwestycja może się zwrócić po kilku latach, a z pewnością umożliwi zaoszczędzenie na rachunkach za prąd.