Energetyczny potencjał mieszkania – na czym polega i dlaczego jest ważny?

Niższe rachunki za prąd, komfortowa temperatura w pomieszczeniach niezależnie od pory roku, mniejsza emisja zanieczyszczeń – zalet energooszczędnego budownictwa jest wiele. Jak je wdrażać? Dzięki nowoczesnym technologiom i zastosowaniu kilku ważnych zasad architektonicznych.

Realizując nasze inwestycje, zawsze bierzemy pod uwagę komfort domowników, którzy zamieszkają w nich na stałe. Równie ważna jest dbałość o środowisko – budujemy przede wszystkim na terenach zielonych i chcielibyśmy, aby pozostały one zielone i wolne od zanieczyszczeń. Dlatego stosujemy rozwiązania, które zwiększają energetyczny potencjał mieszkania, pozwalając nam osiągać te cele, a domownikom – oszczędzać zużycie energii elektrycznej.

Odpowiednia architektura budynku

Utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach w dużym stopniu zależy od struktury samego budynku. W nowoczesnym budownictwie odchodzi się od wykopywania dołów w ziemi na pomieszczenia piwniczne, ponieważ powodują one utratę ciepła od spodu. Zbyt duża ilość pięter również nie sprzyja kumulowaniu ciepła, dlatego lepszym rozwiązaniem są mieszkania dwupoziomowe z parterem i poddaszem użytkowym. W najwyższym punkcie domu znajduje się ocieplony strych, który utrzymuje temperaturę przed uciekaniem przez dach. Równie ważne jest odpowiednie naświetlenie pomieszczeń, uzyskiwane dzięki dużej ilości okien, w które wyposażony jest także dwuspadowy dach.

Rozwiązania technologiczne

Równie ważne jest zastosowanie właściwych materiałów do wykończenia budynku, przede wszystkim jego ocieplenia i izolacji. Ważne jest nie tylko dokładne ocieplenie ścian zewnętrznych, ale także dodatkowe warstwy wełny mineralnej na poddaszu i strychu. Wpływ na utrzymywanie ciepła ma także grubość ścian nośnych i zewnętrznych. Te ostatnie powinny być dodatkowo zabezpieczone warstwą styropianu i wysokiej jakości tynku silikonowego. Domy w zabudowie szeregowej powinny mieć ponadto grubszą ścianę między sąsiadami.

Okna i drzwi

Najwięcej ciepła w każdym mieszkaniu ucieka przez drzwi zewnętrzne i okna. Aby temu zapobiec, należy zwrócić uwagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła U – im jest on niższy, tym mniej ciepła będzie uciekać przez zamontowane okna i drzwi. Na współczynnik U w oknach wpływa ilość komór oraz szyb. Jeśli będzie ona większa, okna będą lepiej zabezpieczać pomieszczenie przed utratą ciepła. W miesiącach zimowych i nocą dodatkowym zabezpieczeniem są rolety zewnętrzne. Dla drzwi wejściowych współczynnik U powinien wynosić minimalnie 2,6 W/(m2k). Jego obniżenie jest uzyskiwane przez ilość zastosowanych uszczelek, rodzaj drzwi oraz grubości materiału, z jakiego jest wykonany.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu