Jak urządzić ogródek przydomowy?

Masz do dyspozycji miejsce na ogródek, ale nie wiesz co z nim zrobić? Taki kawałek ziemi może być doskonałą przestrzenią relaksu. Poznaj sposoby aranżacji przydomowych ogródków.

Ogród to ważna część naszej posesji. Może być miejscem odpoczynku, oazą spokoju, ale również przestrzenią, gdzie aktywnie i kreatywnie możemy spędzić czas. Solid-Bud oferuje nowe domy w Przylepie z ogrodem. Tego typu mieszkania w zabudowie bliźniaczej z ogródkiem, dostępne są w Raculi. Mając więc do dyspozycji spory kawałek ziemi możemy ciekawie go zaaranżować. Zrobimy to efektownie i przy niewielkim nakładzie finansowym. Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu przydomowego ogródka?

Minimalizuj koszty, baw się formą

Zakładanie i rozbudowa ogródków może sprawić właścicielowi nowego domu wiele przyjemności. Koszty nie muszą być zbyt duże. Czasami wystarczy niewiele, aby cieszyć się z pięknego kawałka przestrzeni. Z reguły przydomowe ogródki są niewielkie i mają po kilkanaście metrów kwadratowych. Mały ogród może jednak zachwycać. Jak urządzić ogródek przydomowy i nie żałować?

Najważniejsze to świadomość kosztów. Często nam się wydaje, że zaaranżowanie takiego ogródka będzie słono kosztować. Wybierając luksusowe rozwiązania możemy nadszarpnąć nasz budżet. Ponadto stosowanie tańszych zamienników może się dla nas niekorzystnie skończyć. Złoty środek? Oszczędności powinniśmy szukać już na początku planowania. Niewykorzystaną ziemię, piasek i gruz możemy śmiało przeznaczyć na inne cele – usypanie wzniesień, skarp czy zbudowanie z nich skalniaków. Urozmaicimy w ten sposób nasz ogródek, a przy okazji nie będziemy musieli płacić za wywóz. Popatrzmy, co zostało nam np. z remontu mieszkania. Wiele rzeczy możemy wykorzystać ponownie do aranżacji, nie musząc zamawiać nowych.

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji małych ogródków?

Trzeba pamiętać, aby w tak ograniczonej przestrzeni nie gromadzić wielu przedmiotów. Zbyt dużo małej architektury, drobiazgów, roślin i nasycenie różnorodnych kolorów może przytłoczyć. Otrzymamy wrażenie zagracenia. Warto zastosować kamienne murki, które uporządkują otoczenie i sprawią, że kompozycja stanie się czytelniejsza. W dodatku takie rozwiązanie przywoła wrażenie dynamizmu. Na murku możemy posadzić rośliny, są one wówczas dobrze wyeksponowane.

Rośliny to najważniejszy element ogródka. Dobrze jest wybrać takie, które posiadają dekoracyjne liście. Są one bowiem atrakcyjne przez cały sezon. Trzeba również zwrócić uwagę na samą kompozycję. W małych ogródkach nie możemy pozwolić sobie na nieład. Patrzmy więc na pokrój roślin, ich kształt, wielkość i zabarwienie. Do takiego ogródka sprawdzą się rośliny różniące się odcieniem i fakturą, o drobnym ulistnieniu, a także niewielkich lecz licznych kwiatach.

To, co wyróżnia takie ogródki, to oryginalne dodatki. Pamiętajmy oczywiście o tym, by nie przesadzać z ich ilością. Czasami wystarczy wymyślna rzeźba, oryginalne siedzisko z palet czy niebanalne podłoże (gres, płytki ceramiczne) w stylu barcelońskim. Zdecydowany akcent będzie doskonałym wyborem.

Jeden prosty chwyt przy aranżacji przestrzeni?

Jeśli nie mamy pomysłu na stworzenie ogródka, istnieje prosty sposób na zagospodarowanie przestrzeni przy naszym domu. Czasami wystarczy obsadzić płot czy siatkę krzewami. Ukrycie ogrodzenia za zieloną ścianą może być dobrym rozwiązaniem, a przy okazji otrzymujemy swoją oazę spokoju. Wykorzystując ścianę naszego domu możemy stworzyć oryginalną przestrzeń, w której znajdą się siedziska (można wykonać je z niewykorzystanych materiałów) czy stół. Stworzymy doskonałe miejsce na spotkania z przyjaciółmi czy rodziną.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu