Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym? Co lepsze?
Osoby, które wybierają piętrowy dom, z reguły posiadają mniejszą działkę. Skoro przestrzeń wokół domu jest zbyt ograniczona, naturalnym jest postawienie budynku, który będzie się piął ku górze. Może się jednak okazać, że na danym terenie, gdzie chcemy postawić dom, plan miejscowy zabrania stawiania wysokich budynków. Wówczas musimy sprawdzić rozwiązania z poddaszem użytkowym.
Zalety domów piętrowych
Brak skosów, które zmniejszają użyteczną powierzchnię w pokojach, to jedna z głównych zalet domów piętrowych. Piętro jest mniej podatne na przegrzewanie latem oraz wychładzanie zimą. To również zasługa poddasza nieużytkowego nad ostatnią kondygnacją, które chroni dom przed utratą ciepła.
Kolejna zaleta to łatwiejsza możliwość zagospodarowania wnętrz. W pomieszczeniu, gdzie wszystkie kąty są proste, nie natrafimy na żadne trudności w aranżacji. Piętro bez skosów to podobna powierzchnia użytkowa jak parter. Decydując się na dom piętrowy mamy pewność, że metraż mieszkalna będzie po prostu większy. A co z kosztami?
Koszty są porównywalne. Dom piętrowy, wbrew pozorom, może okazać się tańszy w budowie. Ma to związek głównie z wykończeniem poddasza. Pracy przy nim jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim trzeba wykonać strop i schody, na które trzeba przeznaczyć część powierzchni obydwu poziomów. Natomiast źle zaprojektowane i wykonane poddasze może w dalszej perspektywie użytkowania domu prowadzić do wielu strat ciepła i zużycia energii.
Największe różnice w kosztach zauważymy w budowie dachu. Często w domach z poddaszem użytkowym bryła jest bardziej skomplikowana, co prowadzi do większych wydatków.
Zalety domów z poddaszem użytkowym
Tego typu dom jest popularny również na działkach o mniejszym metrażu. Decydują się na niego osoby, które chcą, aby to pierwszy poziom domu, czyli parter, był najważniejszą częścią domu. W tym projekcie powierzchnia jest większa i właśnie w tej kondygnacji dzieje się całe życie domu. Poddasze ma służyć jedynie jako sypialnia lub miejsce, gdzie można odpocząć.
Za poddaszem są osoby, które cenią sobie przytulne pomieszczenia i oryginalność aranżacji. Nie straszne im wszechobecne stropy – te potrafią przekuć w atut mieszkania. W tym wypadku zaprojektowanie wnętrza wymaga sporej wiedzy i wyczucia, ale efekt może być niezwykły.
Koszt realizacji jest minimalnie wyższy, a ma to związek z odpowiednią budową dachu. Jeśli zaniechamy tego elementu, będziemy narażeni na spore straty ciepła. W projektach Solidbud, które prezentują domy z poddaszem użytkowym, uwzględniane są najwyższej jakości materiały budowlane i wykończeniowe, które gwarantują energooszczędność. Dodatkowe docieplenie poddasza i strychu przyczynia się do obniżenia strat ciepła i racjonalizowania zużycia energii. Budynek od zewnątrz ocieplony jest dodatkowo styropianem grubości 15 cm. To powoduje, że otrzymujemy nowe mieszkanie w typie energooszczędnym, zgodnym z panującymi trendami.
To, jakiego typu budynek wybierzemy – dom piętrowy czy dom z poddaszem użytkowym – zależy od naszych preferencji oraz warunków danego terenu. Każdy z przedstawionych domów ma swoje wady i zalety. W Solidbud stawiamy na budownictwo zrównoważone, specjalizujemy się w budowie domów szeregowych z poddaszem użytkowym. Oferujemy mieszkania bezczynszowe z przynależnym ogrodem. W całym budynku znajdują się cztery mieszkania. Taki układ pozwala osiągnąć kompromis między własnym mieszkaniem a domem.