5 prostych sposobów na ochłodzenie mieszkania

Lato w pełni, a my często w naszym nowym domu nie możemy wytrzymać z gorąca. Przedstawiamy najprostsze sposoby ochłodzenia pomieszczeń bez użycia kosztownej klimatyzacji.

Nie zawsze nasze nowe domy wyposażone są w klimatyzację. Poza tym ich eksploatacja może okazać się bardziej kosztowna niż nam się wydaje. Jeśli już ktoś posiada klimatyzację, warto racjonalnie wykorzystywać jej moc. Szacunkowo miesięczny koszt pracy takich urządzeń to wydatek rzędu 35-60 zł, zakładając, że pomieszczenie ma 25-35 m2. Przyjmuje się, że na każde 10 m2 powierzchni, przy nowoczesnych urządzeniach, powinno się planować 1kW mocy chłodniczej klimatyzacji.

Znając średnie zużycie energii na godzinę, wystarczy dodać godziny pracy w miesiącu i pomnożyć przez ilość kWh oraz cenę 1 kWh wg taryfy. Wyjdzie nam szacowny koszt rachunku za klimatyzację.

Na szczęście nie żyjemy w krajach, gdzie słońce doskwiera nam przez cały rok, dzięki czemu nie musimy wydawać astronomicznych kwot za zużycie energii. Dobrze jest jednak czasami naturalnymi sposobami poradzić sobie z uporczywym upałem. Jeśli myślimy już o klimatyzacji, warto rozsądnie z niej korzystać, np. dobierając odpowiednią jednostkę urządzenia do warunków mieszkaniowych.

Ponadto możemy ograniczyć koszty stosując się do głównych zasad korzystania z tego typu urządzeń, tj:

  • pamiętajmy, aby zamknąć wszystkie okna w czasie pracy klimatyzacji
  • wyłączyć urządzenie, gdy nie ma nas w domu
  • ustawić optymalną temperaturę na poziomie 21 stopni (nie ma konieczności ustawiania najniższej temperatury)
  • regularnie robić przeglądy urządzenia

Sposoby na ochłodzenie mieszkania bez klimatyzacji

Wydaje się, że zwykłe otwieranie okien czy zasłanianie ich roletami załatwi sprawę. Zdarza się jednak często, że nie przynosi to żadnego efektu. Dlaczego? Powodem jest niewiedza kiedy okna warto otworzyć, aby ochłodzić pomieszczenie. Oto kilka sposobów na zimniejsze wnętrze w upalne lato:

1. Wietrzenie pomieszczeń

Pamiętaj, nie otwieraj okien w ciągu dnia, gdy słońce świeci bezpośrednio w szyby! Najlepiej wietrzyć pomieszczenia rano i późnym wieczorem. Po południu i wczesnym wieczorem na zewnątrz temperatura może nadal się utrzymywać przy gruncie, a ciepło wdzierać się do mieszkania. Pomieszczenia należy wietrzyć tylko rano i przed północą (najlepiej zostawić uchylone okno na noc).

2. Zasłanianie okien roletami

Każdy sposób jest dobry, czy to roleta materiałowa, żaluzje drewniane lub aluminiowe, rolety rzymskie, czy zasłony. W ciągu dnia zasłonięte okna zatrzymają promienie słoneczne, dzięki czemu szyby nie nagrzeją się i nie oddadzą ciepła do wewnątrz pomieszczeń.

3. Wyłącz niepotrzebne urządzenia

W momencie upałów ograniczajmy przebywanie w kuchni. Unikajmy pieczenia, gotowania, ale również prasowania czy innych czynności, które wymagają korzystania z urządzeń oddających ciepło. Dotyczy to również monitorów, komputerów czy telewizorów. Gdy zastanie nas gorączka, może warto zrelaksować się przy lemoniadzie i poczytać dobrą książkę?

4. Dużo zielonych roślin

Jeśli jesteś już w swoim nowym mieszkaniu i myślisz o możliwościach aranżacyjnych, postaw na rośliny! Kwiaty doniczkowe, wszelkie zielone rośliny nie tylko wspaniale prezentują się w nowoczesnych wnętrzach, ale w momencie dużych upałów dadzą ukojenie. Rośliny nawilżają powietrze i lekko je schładzają. To sprawi, że w pomieszczeniu nie będziemy czuć zaduchu i suchego powietrza.

5. Inny sposób nawilżania powietrza

Dawniej podczas upałów nasi dziadkowie nalewali wody do wanny. Oczywiście nikt już tego nie robi, ale idea pozostała. Gdy mamy taką możliwość nawilżajmy powietrze spryskiwaczami wody (nasze rośliny też się ucieszą), bądź wieczorem postawmy pod okno miskę z wodą z odrobiną olejków, np. miętowym lub eukaliptusowym albo z sokiem z cytryny. Innym rozwiązaniem jest również mokre pranie, które może schnąć na suszarce w pomieszczeniu.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu