Dom jednorodzinny a orientacja względem stron świata – na co zwrócić uwagę?

Kupując dom jednorodzinny zwróć uwagę nie tylko na wielkość działki, ale i układ pomieszczeń względem stron świata. Dlaczego warto rozmieścić je zgodnie z wędrówką słońca i jak to wpływa na nasze samopoczucie?

Na co wpływa orientacja domu względem stron świata?

Dawniej gdy budownictwo nie było tak zaawansowane, usadowienie domu zgodnie z wędrówką słońca po niebie było jak najbardziej wskazane. W naturalny sposób zyskiwaliśmy ciepło oraz światłoj. Dzisiaj gdy stosowane materiały pozwalają na skuteczne ogrzanie budynku i niskie straty energetyczne, usytuowanie domu względem stron świata nie jest już tak konieczne. Niemniej podążanie za słońcem i duża ilość światła naturalne korzystnie wpływa na nasz rytm dnia i nastrój.

Usadowienie domu jednorodzinnego względem stron świata ma znaczenie, jednak do poniższych wskazówek warto podejść z rozsądkiem. Cykl dnia każdej rodziny wygląda inaczej, dlatego wybierając dom jednorodzinny, spójrz na swoje potrzeby. Na przykład, jeśli nie lubisz być budzonym przez pierwsze promienie słońca, sypialnia od wschodu nie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Podobnie wygląda sytuacja, gdy po stronie północnej działki znajduje się piękny krajobraz bądź las. Taras z takim widokiem wzbudzi większy zachwyt niż wykonany „zgodnie ze sztuką” po stronie wschodniej, która nie będzie miała niczego ciekawszego do zaoferowania.

mieszkania deweloperskie z ogródkiem racula zielona góra solidbud

Północ

Północ jest najzimniejsza, ponieważ elewacja budynku z tej strony jest najmniej nagrzana przez promienie słoneczne. Dlatego od tej strony zaplanuj garaż, wiatrołap, pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Po stronie północnej warto umieścić także kuchnię, czyli pomieszczenie, w którym królują wysokie temperatury. Mocne, nagrzane światło dodatkowo (i niepotrzebnie) ogrzeje jej wnętrze.

Najlepiej jeśli droga do domu także będzie przebiegać blisko północnej granicy. Plusem strony północnej jest naturalne, równomiernie rozproszone światło.

Ostatnie wolne domy na Widokowej! Zobacz naszą najnowszą inwestycję i wybierz swój nowy dom

Południe

Strona południowa, południowo-wschodnia i południowo-zachodnia to najcieplejsze miejsca w domu, dlatego są idealne na wydzielenie strefy dziennej, w której spędzamy najwięcej czasu: salon, otwartą kuchnię, domowe biuro. Warto, aby pomieszczenia od strony południowej miały duże okna, dzięki czemu przez większość dnia wnętrze będzie wypełniać światło naturalne. Warto wiedzieć, że przeszklenia od strony południowej są najdłużej wyeksponowane na promienie słoneczne, dlatego w pomieszczeniach zawsze jest ciepło.

mieszkania deweloperskie z ogródkiem racula zielona góra solidbud

Wschód

Od tej strony powinny być ulokowane pomieszczenia, w których przebywamy rano. Sypialnia z oknami na wschód spodoba się osobom, które lubią budzić się o brzasku – to także rozwiązanie zgodne z naszym zegarem biologicznym. Plusem okien od wschodu jest fakt, że choć do południa pomieszczenie jest mocno oświetlone, promienie nie nagrzewają go aż tak mocno, dzięki czemu latem w pokoju jest przyjemnie chłodno.

Zachód

Okna na zachód powinny wychodzić w pomieszczeniach, w których spędzamy czas po południu bądź wieczorem. Po tej stronie może znajdować się także pokój dziecięcy. To pomieszczenie, w którym maluch spędza nie tylko poranek, ale także bawi się w trakcie dnia lub ma drzemkę. Promienie słoneczne od zachodu są intensywne i ciepłe, dlatego pomieszczenie jest wręcz zalane światłem i przyjemnie ogrzane.

Dom jednorodzinny a orientacja względem stron świata – dopasuj go do siebie

Nawet jeśli znajdziesz swój wymarzony dom jednorodzinny, który nie odpowiada w 100% przedstawionym zaleceniom, nie rezygnuj z jego zakupu. Przeanalizuj, jakie rozwiązania mógłbyś wprowadzić i pamiętaj, że współczesne budownictwo jest o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż kiedyś – dzięki lepszej izolacji budynki o wiele dłużej trzymają ciepło, nawet gdy posiadają duże przeszklenia po stronie północnej.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu