Dom jednorodzinny czy mieszkanie – co wybrać?

Planujesz zakup nieruchomości, ale wciąż się wahać, który typ będzie dla Ciebie najlepszy? Przeczytaj ten artykuł, w którym pokazujemy wady i zalety domu jednorodzinnego oraz mieszkania.

Dom jednorodzinny: zalety

Niekwestionowaną zaletą domu jednorodzinnego jest posiadanie własnego kawałka ziemi i to dosłownie. Każdy dom, szczególnie dom od dewelopera, posiada teren wokół, który można zagospodarować na ogród, warzywnik, miejsce parkingowe – sam decydujesz. Właścicielom mieszkań często brakuje ogrodu, w którym mogliby wypocząć na świeżym powietrzu lub zorganizować grilla.

Drugą zaletą domu jednorodzinnego jest izolacja akustyczna. Nie usłyszysz sąsiadów za ścianą, nikt nie będzie tupał Ci nad głową ani nie irytował głośnym puszczaniem muzyki. Grube ściany uchronią Twoje uszy, nawet jeśli wybierzesz dom jednorodzinny w zabudowie bliźniaczej.

Inną kwestią jest lokalizacja. Często osiedla domów jednorodzinnych są usytuowane na przedmieściach, w cichych i spokojnych dzielnicach. To daje Ci większe poczucie prywatności oraz gwarancję, że w te strony nie dotrze nikt przypadkowy.

A czy metraż może być zaletą? Oczywiście, ale pamiętaj, że na aktualnym rynku nieruchomości z łatwością znajdziesz już domy i mieszkania o zbliżonej powierzchni, dlatego ten aspekt warto rozpatrywać już indywidualnie, wybierając swoje przyszłe miejsce do życia.

Dom jednorodzinny: wady

Pomimo korzyści, jakie niesie za sobą posiadanie domu jednorodzinnego, ten typ nieruchomości potrafi być droższy i bardziej angażujący w utrzymaniu niż mieszkanie w bloku. Odpowiadasz za jego stan techniczny i przeprowadzasz remonty na swój koszt. Ogród także wymaga pielęgnacji i czasu. Dlatego jeśli nie masz czasu na prace przy domu, zastanów się, czy to dla Ciebie. Jednak jest też rozwiązanie tej sytuacji: dom od dewelopera. Dlaczego? Ponieważ kupujesz nowy budynek, który powstał zgodnie z najnowszymi standardami, a w jego budowie zastosowano solidne, trwałe materiały. Wtedy Twój dom nie będzie wymagał częstych remontów i napraw.

A czy wspominana wcześniej lokalizacja może być także wadą? Jak najbardziej, jeśli wybierzesz okolicę, w której brakuje sklepów, terenów rekreacyjnych i placówek oświatowych. Wtedy będziesz zmuszony poświęcić więcej czasu na zrobienie zakupów czy odwiezienie dzieci do przedszkola lub szkoły. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli dom, który chcesz kupić znajduje się w dobrze zorganizowanej dzielnicy, np. w Raculi tak jak nasza najnowsza realizacja na ul Widokowej. Zobacz szczegóły!

Dom jednorodzinny czy mieszkanie - co wybrać?

Mieszkanie: zalety

Bloki często powstają na działkach blisko centrum, dlatego można powiedzieć, że atutem mieszkania jest lepszy dojazd i bliskość wszystkich najważniejszych punktów usługowych oraz instytucji. Do wyboru są lokale o różnym metrażu, dlatego będą pasować zarówno singlom, jak i wielodzietnym rodzinom. Atutem mieszkań jest także fakt, że można je łączyć ze sobą, osiągając jeszcze większe powierzchnie.

Mieszkanie bywa także tańsze w utrzymaniu, a sprawami remontowo-porządkowymi zajmuje się wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Jako właściciel mieszkania nie musisz martwić się podlewaniem trawnika na dziedzińcu czy odśnieżaniem chodnika.

Co jeszcze jest zaletą mieszkania? Łatwość sprzedaży, jeśli zdecydujesz się na przeprowadzkę. Mieszkanie możesz faktycznie sprzedać lub zostawić na wynajem jako inwestycję. Jeśli znajduje się w atrakcyjnej, dobrze skomunikowanej okolicy, chętnych kupców lub wynajmujących nie zabraknie.

Mieszkanie: wady

Ogromną wadą, o której często mówią właściciele mieszkań jest hałas i brak odpowiedzialności za wspólne dobro. Bliskość ulicy, bawiące się dzieci pod oknami i gadatliwi sąsiedzi, którzy lubią urządzać sobie pogawędki na balkonie lub dziedzińcu to nic nowego. Wystarczy też, ze trafi się jeden mieszkaniec lub nie segreguje śmieci, zostawia worki pod wiatą lub nie sprząta po swoim psie… Jednym to nie przeszkadza, drudzy się przyzwyczajają, a inni w końcu decydują się na zakup domu.

Mieszkanie często wiąże się także z brakiem prywatności, szczególnie gdy ściany między lokalami są cienkie, a balkony połączone ze sobą. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że sąsiedzi doskonale wiedzą, co się u nas dzieje, nawet jeśli nasz kontakt jest ograniczony do grzecznościowego „dzień dobry”. Oczywiście, nie wszyscy sąsiedzi muszą być tak ciekawscy i szanują (oraz sami oczekują) prawo do prywatności.

Dom jednorodzinny czy mieszkanie?

Wybór należy do Ciebie. Przeanalizuj, który typ budownictwa będzie dla Ciebie korzystniejszy. Przemyśl, które cechy lokalu są dla Ciebie najważniejsze. A jeśli szukasz rozwiązania, który połączy zalety ich obu, sprawdź naszą najnowszą realizację na ul. Widokowej. To kameralne osiedle domów w zabudowie bliźniaczej położone blisko centrum i w atrakcyjnej cenie. Skontaktuj się z naszym przedstawicielem już dziś!

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu