Jak wykorzystać wolną przestrzeń w domu?

Nowe mieszkanie możemy w łatwy sposób zagracić. Często nie jesteśmy świadomi wykorzystania wolnych przestrzeni w naszym domu czy mieszkaniu. Warto wygospodarować taką dodatkową przestrzeń. Jak to zrobić?

Problem z zagracaniem miejsc mają nie tylko właściciele małych mieszkań. Muszą sobie z nim radzić również mieszkańcy nowych domów wolno stojących czy w zabudowie szeregowej. Wydaje się, że im większa powierzchnia, tym można więcej postawić mebli, małej architektury, gadżetów czy sprzętu elektronicznego. Nic bardziej mylnego! Taki stan rzeczy może prowadzić do powolnego zagracania pokoi i w konsekwencji obniżenia komfortu życia. Jak tego uniknąć?

Minęły już czasy, kiedy koniecznie musiały pojawić się w mieszkaniach meblościanki, regały, szafy, komody i dostawianie ich tam, gdzie jest wolne miejsce. Obecnie im mniej niepotrzebnych mebli i gadżetów w domu tym lepiej. Przestrzeń zyskuje więcej możliwości aranżacyjnych. Najwięcej z brakiem miejsca borykają się właściciele małych mieszkań, ale w tym wypadku istnieją praktyczne rozwiązania, które pozwolą odpowiednio zagospodarować lub zaoszczędzić miejsce w lokum.

Pomysłowe schowki

Jeśli kupujemy nowe mieszkanie deweloperskie w bloku wielorodzinnym lub bezczynszowe mieszkanie dwupoziomowe, już na etapie projektowania wnętrz możemy zastanowić się jak wykorzystać wolną przestrzeń w domu. Każde miejsce może zyskać na funkcjonalności, a to z kolei polepszy nasz komfort mieszkania. Pomyślmy o specjalnych schowkach, które mogą być mało widoczne na pierwszy rzut oka, a pomieszczą w sobie wiele rzeczy.

Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie takich schowków w przestrzeniach powyżej szafek. Często niewykorzystywana jest przestrzeń pod schodami lub pod skosami na poddaszu. Warto w tym wypadku pomyśleć o specjalnie zaprojektowanych meblach. Do łask wracają dawne pawlacze. Tą przestrzeń nad szafkami można w pomysłowy sposób wykorzystać właśnie na dodatkową zabudowę. Można tam schować rzeczy, z których na co dzień rzadko korzystamy.

Mniej znaczy więcej, gadżety z rozsądkiem

Aranżując przestrzeń w salonie czy pokoju zdarza się, że pozostanie nam niewielki kąt do dyspozycji. Czasami źle to wygląda, gdy do takiego punktu zagląda jedynie kurz. Jeśli nie mamy pomysłu na kreatywne rozwiązanie, można postawić w takim miejscu po prostu dużą lampę. Rośliny to też dobre rozwiązanie. Można stworzyć specjalny kwietnik, na którym umiejscowimy różnokolorowe kwiaty bądź różne gatunki roślin doniczkowych. Otrzymamy sporo ożywienia, a dodatkowo świeższego powietrza.

Mała architektura również może być ciekawym pomysłem na zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, aby robić to z wyczuciem i nie przeszarżować. Nie chcemy w końcu zagracić niepotrzebnymi rzeczami naszych wnętrz. Czasami postawienie przy ścianie dużego plakatu w ramce lub obrazu może zmienić całe otoczenie. Może to być również jakiś stary gadżet z przeszłością lub rodzinna pamiątka. Z pewnością będzie to dobrze wyglądać.

Meble z pomysłem

Kiedy w naszym domu straszy niezagospodarowany lub źle zaaranżowany kąt, dobrze jest postawić na składane meble lub te robione na zamówienie. Meble narożne mogą być dobrym rozwiązaniem. Oszczędzisz miejsce i stworzysz nowe na przechowywanie innych rzeczy. Może to być chociażby regał na książki, kolekcje płyt, gry planszowe lub pamiątki z podróży. W takim miejscu możesz stworzyć sobie idealne miejsce do odpoczynku i czytania książek.

Ciekawie zaprojektowanym meblem można również rozdzielić większą przestrzeń. Dzięki temu stworzymy dodatkowe miejsce, np. na bawialnię dla dzieci czy pracownię artystyczną. W dużych pomieszczeniach, gdzie brakuje rozdzielenia przestrzeni takie rozwiązanie jest idealne. Każdy przecież potrzebuje własnego kąta. Natomiast ciekawą propozycją dla mniejszych mieszkań są meble składane lub modułowe. Składane stoły czy wysuwane blaty sprawdzą się, gdy chcemy w małej przestrzeni zyskać dodatkowego miejsca roboczego.

A może drzwi przesuwne? Wbrew pozorom takie zastosowanie zaoszczędzi sporo miejsca. Strefę, która zarezerwowana była do tej pory dla drzwi można wykorzystać w inny sposób, choćby wieszając na ścianie swój ulubiony plakat czy zdjęcia pełne wspomnień.

Jak widać pomysłów na zagospodarowanie wolnej przestrzeni w naszym domu jest wiele. Kupując nowy dom deweloperski czy nowe mieszkanie w Zielonej Górze, warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania wnętrz. Dzięki temu w maksymalny sposób wykorzystamy każdą przestrzeń użytkową.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu