Mieszkanie na wynajem. Czy ta inwestycja się opłaca?
Polacy coraz częściej inwestują w nowe mieszkania. Zdarza się, że zakupione mieszkanie w stanie deweloperskim lub pod klucz posłuży jako lokum pod wynajem. Sprawdzamy czy rzeczywiście opłaca się inwestować w tego typu rozwiązania.
Przez ostatnie lata, ponad połowa inwestujących Polaków wybiera nieruchomości, aby w ten sposób ulokować swój kapitał. Nowe mieszkania wydają się najlepszą formą inwestowania. Niskie stopy procentowe, a także coraz większe zarobki umożliwiają zaciąganie tanich kredytów, które to spłacać będą de facto najemcy. Zakup nieruchomości jest lepszą i bezpieczniejszą formą pomnażania kapitału. Inwestycja w mieszkanie na wynajem może pomnożyć nasze pieniądze.
Czy inwestowanie w mieszkania na wynajem się opłaca?
Opłacalność inwestycji wiąże się z przyszłym wynajmowaniem. Kupując mieszkanie pod wynajem inwestor nastawia się na zysk i szybką spłatę ewentualnie zaciągniętego kredytu. Jeśli już ktoś dysponuje gotówką i własnymi oszczędnościami, ten zysk będzie bardziej widoczny. Mimo to w prosty sposób można wyliczyć roczną rentowność inwestycji przy pomocy prostego równania – dochód miesięczny netto z wynajmu musimy podzielić przez wartość zakupionej nieruchomości.
Kwotę najmu mnożymy razy 12 miesięcy. Następnie wynik dzielimy przez ogólny koszt naszej inwestycji. Otrzymujemy procentowy wskaźnik, który posłuży nam do dalszego wyliczenia, w jakim czasie cała inwestycja się zwróci.
Obecnie rentowność lokali pod inwestycje waha się między 3 i 7 proc. Zależy to oczywiście od miasta. Im większe opłaty najmu, tym rentowność wzrasta. Trzeba jednak uważać, aby nie przeliczyć stawek, za które nikt nie będzie chciał płacić.
Większa wartość nieruchomości
Kupujący nowe mieszkanie pod wynajem liczy się ze wzrostem wartości za zdobytą nieruchomość. Nie jest to jednak tak łatwe do przewidzenia. Statystycznie cena nieruchomości wzrasta w ciągu kilkunastu lat średnio o 2 proc., ale nie jest to reguła. Zależy to od wielu czynników, jak lokalizacja, rodzaj nieruchomości, a także mniej przewidywalne kwestie.
Na co zwrócić uwagę przy podjęciu się inwestycji?
Najbardziej na rynku nieruchomości liczy się lokalizacja. Chociaż trafienie w mieszkanie blisko centrum, z dogodnym dojazdem (linie autobusowe, tramwajowe, metro) czasami graniczy z cudem. Mimo to wielu ludziom udaje się zakupić mieszkanie deweloperskie lub z rynku wtórnego i wyremontować je specjalnie pod wynajem.
Wielkość mieszkania to kluczowa sprawa. Dużo łatwiej wynająć mieszkanie mniejsze. Najbardziej popularnymi lokalami są kawalerki oraz niewielkie mieszkania dwu- lub trzypokojowe, najlepiej do 60 m kw. Szybciej znajdzie się najemca na tego typu mieszkanie, niż na obszerne czy dwukondygnacyjne. W dodatku mniejsze mieszkanie można szybciej sprzedać.
Nie warto zakładać, że mieszkanie będzie wynajmowane przez okrągły rok. Może się zdarzyć, że najemcy będą się szybko zmieniać, a przerwy między kolejnymi mogą być duże. Ponadto dobrze jest zabezpieczyć się przed ewentualnymi problemami. Umowa najmu powinna być jasna i czytelna dla obu stron, warto również przygotować protokół zdawczo-odbiorczy oraz zadbać o ubezpieczenie nieruchomości. Coraz częstszą praktyką jest weryfikacja tożsamości najemcy. Oczywiście nikt nie jest w stanie stwierdzić dokładnie z kim będziemy mieć do czynienia.