Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

To, od czego chcemy być chronieni, to jedno. Warunki i koszt ubezpieczenia to druga ważna kwestia. My przyglądamy się i podpowiadamy na co najbardziej zwrócić uwagę przy ubezpieczeniu mieszkania.

Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym warto wziąć pod uwagę jego ubezpieczenie. Jednak nie koniecznie trzeba kierować się ceną przy zakupie polisy. Dlaczego? Niekiedy tańsze oferty ubezpieczeń posiadają mniejszy zakres ochronny i w związku z tym nie do końca mogą spełnić nasze wymagania. Droższe ubezpieczenia, mimo że ich wartość jest z początku wyższa, kryją w sobie więcej udogodnień, co w końcowym efekcie może nam się bardziej opłacać.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczeń na mieszkania?

Mieszkanie deweloperskie staje się naszą własnością w momencie podpisania odpowiednich dokumentów. Kiedy otrzymujemy klucze, a nasz nowy dom w Przylepie jest gotowy do zamieszkania, zastanawiamy się jak ubezpieczyć mienie. Sporo włożyliśmy przecież pracy i własnych środków, aby nasze nowe mieszkanie w zabudowie bliźniaczej prezentowało się tak, jak sobie to wymarzyliśmy. Nie chcemy przecież wydawać pieniędzy z własnej kieszeni w momencie, gdy nastąpi jakaś awaria lub szkoda.

Wspominaliśmy już wcześniej, że wyłącznym kryterium przy wyborze polisy na ubezpieczenie nie powinna stanowić cena. Z pewnością będziemy patrzeć jednak w pierwszej kolejności na wysokość składek. Mogą w tym pomóc porównywarki ubezpieczeń jakie znajdziemy w sieci. Wysokość składki może zaczynać się już nawet od 50 zł na rok, średnio jest to ok. 300-400 zł. Jednak co kryje taka polisa? Z pewnością niewiele. Dobrze wiedzieć, że na pełne ubezpieczenie mieszkania, w tym od zdarzeń losowych i kradzieży wydamy średnio ok. 1000 zł rocznie.

Co powinna zawierać taka polisa na nowy dom?

Powinniśmy bardzo uważnie przyjrzeć się zawartości takiej polisy. Podstawowy pakiet ubezpieczenia uchroni nas przed pożarem oraz innymi zdarzeniami losowymi. Trzeba pamiętać, że zdarzenia losowe są niekiedy inaczej formułowane w różnych polisach. Warto dopytać ubezpieczyciela, co rzeczywiście oznaczają przedstawione terminy. Dobrze jest znać zasady definiowania szkód spowodowanych działaniami atmosferycznymi – czy zakres ubezpieczenia obejmuje deszcze nawalne, silne wiatry, huragany, zwały śniegu oraz zalania czy powodzie. Dotyczy to również burz oraz wyładowań atmosferycznych, przy których najbardziej narażony jest sprzęt elektryczny.

Suma ubezpieczenia

Wartość mienia czyli naszego nowego mieszkania i wyposażenia szacujemy sami. Można do tego zaliczyć np. mury, elementy konstrukcyjne a także sprzęt AGD. Na te składniki ustala się osobną sumę – maksymalną kwotę jaką można dostać w ramach odszkodowania. Deklarujemy więc łączną wartość elementów stałych i ruchomych. Wysokość takiego odszkodowania obliczana jest w różny sposób, w zależności od zniszczeń czy zużycia ubezpieczonego mienia. Zapytaj agenta o wartość odtworzeniową i wartość rzeczywistą.

Za co możemy nie dostać odszkodowania? W tym wypadku bardzo uważnie trzeba przeczytać umowę lub najlepiej dopytać się agenta. W każdym rodzaju umowy są ograniczenia. Z pewnością możemy nie otrzymać pieniędzy za kradzież dzieł sztuki, trofeów, pucharów, kart płatniczych czy rękopisów. Myślisz o zniżce? Sprawdź czy posiadasz monitoring lub odpowiednie drzwi antywłamaniowe z atestem. Wyjątki opisane są w dokumencie OWU dołączonym do polisy. Warto to sprawdzić jeszcze przed podpisaniem umowy. Tego typu informacje znajdują się z reguły na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu