Wysokość pomieszczeń – czy są jakieś ograniczenia?

Ważne jest, żeby w każdym wnętrzu czuć się dobrze. Zależy to między innymi od odpowiedniej wysokości pomieszczenia. Wiesz, że to też regulowane jest przez prawo? Zobacz jaką wysokość powinna mieć Twoja przestrzeń.

Minimalna wysokość pomieszczeń

Chociaż wiele osób o tym zapomina, prawo budowlane określa swoimi przepisami nie tylko minimalne wymiary drzwi czy okien, ale także wysokość pomieszczeń mieszkalnych. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ) określa minimalną wysokość pomieszczeń. I tak, według prawa, pokoje w budynkach mieszkalnych oraz sypialnie 1-4-osobowe w budynkach zamieszkania zbiorowego powinny mieć minimalną wysokość 2,5 metra w świetle. Zaznacza się jednak, że przy stropach pochyłych jest to wysokość średnia liczona między największą a najmniejszą wysokością pomieszczenia, lecz nie mniejszą niż 1,9 m.

Jak wysokość pomieszczenia wpływa na nasze życie?

Oczywiście ocena wysokości wnętrza mieszkalnego jest dosyć subiektywna – dla jednego 2,5 metra będzie wystarczające, inny będzie czuł się lepiej w wyższym pokoju. Wszystko zależne jest od kształtu wnętrza, jego zagospodarowania, koloru, sposobu wykończenia, rozmieszczenia okien i drzwi. Tak naprawdę ważne jest, żeby różnicować wysokość pomieszczenia od jego przeznaczenia. Pamiętajmy, że niskie wnętrza (takie do 2,5 m) mogą sprawiać wiele problemów, od braku miejsca na przeprowadzenie instalacji, przez małą ilość światła wpadającą do pomieszczenia, aż do szybkich zmian w mikroklimacie. Wnętrza wyższe to znowu problemy z akustyką, straty ciepła i dyskomfort związany z niedostosowaniem wysokości do powierzchni pokoju. Zasada, że im wyżej, tym lepiej, nie zawsze się sprawdza.

 

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu