Zakup mieszkania – podatki

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością zapłaty podatku – jego rodzaj i wysokość różnią się jednak w zależności od tego, czy mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego czy wtórnego. Jakich opłat mogą spodziewać się kupujący nieruchomość? Przeczytajcie.

Podatek dla mieszkań z rynku wtórnego

Osoba nabywająca mieszkanie z rynku wtórnego zobowiązana jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości. Jego wysokość stanowi 2% wartości nieruchomości i w całości pokrywa go kupujący. Odprowadzeniem tego podatku zajmuje się notariusz, sporządzający umowę.

Podatek dla mieszkań z rynku pierwotnego

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku nowego mieszkania. Podatkiem VAT za usługę sprzedaży obciążony jest tutaj sprzedający, czyli deweloper. Oznacza to, że 2-proc. podatek już nie występuje.

Podatek od hipoteki

Osoby, które na zakup mieszkania otrzymały kredyt hipoteczny, muszą się liczyć z dodatkowym obowiązkiem zapłaty podatku. Jest to jednorazowa opłata, wynosząca 19 zł lub 0,1% – jeżeli ustanowiona zostanie hipoteka zabezpieczająca wyłącznie wierzytelności istniejące oznaczone, co do kwoty. Podatek od kredytu hipotecznego należy opłacić w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od daty nabycia mieszkania.

Masz pytania odnośnie zakupu mieszkania od dewelopera? Skontaktuj się z naszym biurem:

SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Nagietkowa 17, 65-012 Zielona Góra
e-mal: biuro@solid-bud.eu
tel.: 881 964 933

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu