Zakup mieszkania rynek pierwotny czy wtórny?
Zakup mieszkania to ogromnie ważna decyzja w naszym życiu. Czy nabyć je na rynku pierwotnym czy wtórnym? Ten pierwszy oferuje wiele udogodnień. Przedstawimy wady i zalety obu rozwiązań.
Rynek pierwotny
Jeśli decydujemy się na mieszkanie z rynku pierwotnego, to możemy spełnić wszystkie swoje marzenia, które wiążą się z jego urządzeniem. Dostajemy puste pomieszczenia i tylko od nas zależy, jak zaaranżujemy swoją przestrzeń – od wyboru podłóg, poprzez rozkład mebli nie do przestawienia czy decyzję o tym, czy w naszej łazience pojawi się wanna, prysznic a może obie możliwości naraz.
Duży wybór
Ponadto nowego lokum oznacza, że budynek, w którym się znajduje, również jest nowy i nie będzie wymagał żadnego wkładu finansowego przeznaczonego na remont. Nowoczesne budownictwo mieszkaniowe to także większa estetyka budynków – rozpoczynając od podwórka, placu zabaw na wyglądzie wind kończąc. Trwający obecnie boom mieszkaniowy daje nam możliwość przebierania w ofertach. Klienci podkreślają, że wybór nowego lokum zwiększa szanse, że ich sąsiadami będą osoby w podobnym wieku – a co za tym idzie, o podobnych zwyczajach czy tolerancji. Istnieje duża szansa, że będzie nam po prostu łatwiej się dogadać.
Miejsce na auto
Przed zakupem warto również sprawdzić koszty mieszkania. Często bowiem zakup na rynku pierwotny wiąże się z mniejszym czynszem niż w lokalach z rynku wtórnego. To jeszcze nie koniec zalet – na nowym osiedlu możemy dokupić sobie miejsce parkingowe i nie przejmować się co rano i wieczór, gdzie pozostawimy swoje auto. Sprzedaż takiego młodego stażem mieszkania, w razie zmiany naszych życiowych planów, również nie będzie trudna. Ponadto przy jego zakupie mamy pewność, że cześć kwoty nie trafia do agenta nieruchomości.
Wady?
Wśród wad najczęściej wymienia się wyższe ceny i długi czas oczekiwania na zakończenie inwestycji. Oczywiście kupno mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się też z osobnym, często wysokim budżetem, na jego wykończenie.
Rynek wtórny
Kupno mieszkania na rynku wtórnym również ma swoje plusy. To m.in. możliwość negocjacji ceny, która pozwala nam trochę „zbić” liczby widziane w ogłoszeniu czy też szybkość realizacji transakcji. Zakup takiego mieszkania może się też wiązać z brakiem prac wykończeniowych, jeśli uda nam się znaleźć mieszkanie znajdujące się w naprawdę dobrym stanie.
Jesteśmy też w stanie od razu ocenić odległość od szkół, przystanków autobusowych czy najbliższych sklepów oraz zweryfikować, czy zamieszkanie w danej lokalizacji będzie wiązać się z dużym hałasem.
Wytężone poszukiwania
Wady zakupu mieszkania na rynku wtórnym? Tutaj częściej niż nową windę spotkamy jej zdezelowaną wersję. Możemy mieć także większe trudności z parkowaniem, wszak gdy projektowano osiedla kilkadziesiąt lat temu nie zakładano, że dwa auta w rodzinie staną się standardem. Rynek wtórny wiąże się także z wytężonymi poszukiwaniami – tutaj znalezienie mieszkania o wysokim standardzie, a przy tym atrakcyjnej cenie, często jednak nie idzie ze sobą w parze.