Jak dbać o ogród latem?
Soczyście zielona i idealnie przystrzyżona trawa czy kwiecista łąka? A może jedno i drugie? Poznaj kilka wskazówek, jak dbać o ogród latem, aby cieszyć się pięknym widokiem za oknem.
Jak dbać o ogród, gdy panuje susza
Jeśli nie zależy nam na wiecznie zielonym trawniku, możemy ograniczyć jego podlewanie na czas suszy. Gdy tylko spadnie pierwszy deszcz, jego naturalny kolor powinien szybko powrócić. Jednak rabaty kwiatowe mogą sobie tak łatwo nie poradzić, dlatego będą nam wdzięczne za każdą ilość wody. Aby podlewanie przyniosło korzyści, należy przestrzegać kilku zasad.
Po pierwsze, kwiaty podlewamy późnym wieczorem lub wczesnym rankiem, gdy słońce jeszcze nie jest mocne. Woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia, aby nie parowała z gleby. Możemy do niej dodać nawóz, który również wzmocni nasze rośliny. Strumień powinien być rozproszony, niezbyt mocny i skierowany na podłoże, a nie na liście. Dlaczego? W ten sposób unikniesz wypłukiwania gleby spod kwiatów oraz ich poparzenia (krople wody na liściach także się nagrzewają!).
Zobacz także: Jakie zabawy dla dzieci zorganizować w domowym ogródku?
Kosić czy nie kosić?
Koszenie trawnika podczas suszy to dość kontrowersyjny temat. Aby ograniczyć jej skutki specjaliści radzą zrezygnować z regularnego koszenia trawnika i pozwolić mu urosnąć na wysokość kilkunastu centymetrów. Bujna trawa jest mniej podatna na wysuszenie, chroni podłoże i zachowuje swoją estetyczną formę. Częste koszenie to także jeden ze sposobów na chwasty. Jednak skuteczna walka może doprowadzić do zniszczenia różnorodności biologicznej w naszej okolicy.
Niektórzy nie wyobrażają sobie „zapuszczenia” trawnika i koszą go regularnie co 7-10 dni na wysokość kilku centymetrów. Taka murawa wymaga od nas większych nakładów pracy i cierpliwości. Potrzebuje także o wiele więcej wody. Jest droższa w utrzymaniu, ale wynagradza to swoim perfekcyjnym wyglądem. Mała porada: jeśli skracasz trawę o dosłownie 1-2 cm, zostaw na niej ścinki. Posłużą jako naturalny nawóz.
Walczyć z chwastami czy założyć łąkę?
Chwasty to rośliny, które nie są przez nas pożądane i same się wysiewają. Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, które działają chwastobójczo (a także mchobójczo). Dążysz do osiągnięcia czystego, zielonego trawnika? Wystarczy że zastosujesz je zgodnie z instrukcją. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z jego ilością, szczególnie gdy z trawnika korzystają zwierzęta domowe lub dzieci.
Jeśli jednak jesteś osobą, która lubi bliskość natury, rozważ zamianę murawy na łąkę kwietną. Jedyne, co musisz zrobić, to schować kosiarkę i dać przyrodzie czas – łąkę wystarczy kosić 2-3 razy w roku. Z każdym tygodniem zobaczysz, jak pojawiają się nowe polne kwiaty, np. mak, łoboda tatarska (która wręcz uwielbia suszę) lub owies brodaty. Na liście zalet łąki znajdziesz:
- Oczyszczanie powietrza i gleby
- Tłumienie hałasu
- Kumulowanie wilgoci
- Utrzymywanie populacji pszczół
Możesz także pójść na kompromis i ograniczyć strzyżenie trawnika np. tylko blisko domu i wyjścia na taras, a resztę terenu oddać naturze. W ten sposób zyskasz miejsce do zabaw dla dzieci, grilla czy piknik oraz możliwość edukacji najmłodszych, pokazując im różne gatunki roślin i kwiatów.
Już wiesz, jak dbać o ogród latem
Letni ogród to miejsce, w którym chętnie spędzamy czas, odpoczywamy, organizujemy przyjęcia dla najbliższych. On także żyje i zmienia swoją formę. Dbaj o niego, a odwdzięczy Ci się pięknym, różnorodnym wyglądem. Dopiero planujesz aranżację ogrodu? W tym tekście znajdziesz kilka pomysłów, które na pewno Ci się spodobają.
A jeśli marzysz o własnym ogrodzie, koniecznie sprawdź naszą najnowszą realizację w Raculi. To nowoczesne osiedle domów jednorodzinnych, na którym zostało jeszcze kilka domów na sprzedaż. Zobacz ofertę!