Jak urządzić kuchnię?
Kuchnia to serce domu - tutaj zdecydowanie dzieje się najwięcej. Ważne jest, żeby była przytulna i funkcjonalna. Jak urządzić kuchnię, żeby spełniała obie funkcje?
Projekt kuchni – zasada trójkąta
Bardzo ważne jest ustalenie układu kuchni już na samym etapie jej projektowania – każde późniejsze przeróbki kuchni mogą okazać się niesamowicie trudne i kosztowne. Pomocna przy ustalaniu wyglądu kuchni będzie zasada trójkąta, która zapewni maksymalną ergonomię i funkcjonalność pomieszczenia. Trójkąt roboczy to zasada, która określa ustawienie trzech głównych elementów kuchni – lodówki, zlewu i płyty kuchennej. Umiejscowienie tych sprzętów oparte jest na wierzchołkach trójkąta. Dzięki tej regule, wszystkie potrzebne elementy wyposażenia kuchni będą niedaleko siebie poprawiając tym samym komfort użytkowania. Jak wygląda to w praktyce? Odległości między urządzeniami w trójkącie roboczym powinny mieścić się w następujących przedziałach:
- między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,
- między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
- między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.
Istotne jest, żeby regułę tę zastosować na etapie projektowania pomieszczenia, tak by wszystkie potrzebne instalacje znajdowały się w odpowiednich miejscach.
Blaty kuchenne – estetyczne czy praktyczne?
Nie musisz wybierać między blatami estetycznymi czy praktycznymi – wybór w sklepach jest naprawdę szeroki, spokojnie znajdziesz blat łączący obie cechy. Wybierając blaty do kuchni zwróć przede wszystkim uwagę na ich trwałość i solidność. Blaty będą narażone na wiele: krojenie, siekanie, zagniatanie ciasta, wypakowywanie zakupów. Na tak wiele czynności potrzeba dużo miejsca – główny blat roboczy powinien mieć minimalnie 80 centymetrów długości i znajdować się między między kuchenką a zlewem lub między zlewem a lodówką. Blat powinien być na wysokości 89–91 cm, by praca przy nim była komfortowa. Ważna jest też głębokość blatu – 60 centymetrów powinno być optymalne. Na rynku dostępne są blaty z różnych materiałów – płyty wiórowej, kompozytów, drewna, kamieni naturalnych, czy nawet stali nierdzewnej. Wybierz materiał, który będzie odporny na parę wodną, uderzenia, wysoką temperaturę i zarysowanie. Oczywistym jest, że kolor blatu powinien pasować do innych elementów kuchni – płytek, mebli czy sprzętów AGD.
Przechowywanie
Żeby kuchnia była funkcjonalna musi mieć dużo miejsca na magazynowanie i przechowywanie różnych rzeczy. Producenci mebli prześcigają się w możliwych udogodnieniach, które zastosują w swoich projektach. Jednak przestrzeń wewnętrzna, to nie jedyna opcja na przechowywanie różnych rzeczy. Możesz do tego wykorzystać praktycznie każde miejsce w kuchni – parapety sprawdzą się jako kuchenny ogródek, a na ścianach możesz zamontować małe praktyczne półeczki na przyprawy czy szklanki lub suszarkę na naczynia. Jeśli chodzi o przechowywanie naczyń, garnków i jedzenia w szafkach, też mamy kilka propozycji. Wszystko, co potrzebne Ci będzie podczas gotowania, przechowuj w szufladach obok kuchenki, a najczęściej używane przedmioty postaw na blacie. Wykorzystaj funkcjonalne rozwiązania – możesz zaopatrzyć się w systemy organizacyjne z wkładami na pojemniki, puszki, słoiki czy przyprawy, maty antypoślizgowe, uchwyty na ręczniki czy pokrywki. Praktycznym rozwiązaniem są także szafki typu cargo, które pozwolą zaoszczędzić wiele miejsca. takie rozwiązania poprawiają funkcjonalność i ułatwiają na codzienną pracę w kuchni.