Jak urządzić kuchnię?

Kuchnia to serce domu - tutaj zdecydowanie dzieje się najwięcej. Ważne jest, żeby była przytulna i funkcjonalna. Jak urządzić kuchnię, żeby spełniała obie funkcje?

Projekt kuchni – zasada trójkąta

Bardzo ważne jest ustalenie układu kuchni już na samym etapie jej projektowania – każde późniejsze przeróbki kuchni mogą okazać się niesamowicie trudne i kosztowne. Pomocna przy ustalaniu wyglądu kuchni będzie zasada trójkąta, która zapewni maksymalną ergonomię i funkcjonalność pomieszczenia. Trójkąt roboczy to zasada, która określa ustawienie trzech głównych elementów kuchni – lodówki, zlewu i płyty kuchennej. Umiejscowienie tych sprzętów oparte jest na wierzchołkach trójkąta. Dzięki tej regule, wszystkie potrzebne elementy wyposażenia kuchni będą niedaleko siebie poprawiając tym samym komfort użytkowania. Jak wygląda to w praktyce? Odległości między urządzeniami w trójkącie roboczym powinny mieścić się w następujących przedziałach:

  •  między lodówką a zlewozmywakiem: 120-210 cm,
  •  między zlewozmywakiem a kuchenką: 120-210 cm (ew. 90 cm w małych pomieszczeniach)
  •  między lodówką a kuchenką: 120- 270 cm.

Istotne jest, żeby regułę tę zastosować na etapie projektowania pomieszczenia, tak by wszystkie potrzebne instalacje znajdowały się w odpowiednich miejscach.

Blaty kuchenne – estetyczne czy praktyczne?

Nie musisz wybierać między blatami estetycznymi czy praktycznymi – wybór w sklepach jest naprawdę szeroki, spokojnie znajdziesz blat łączący obie cechy. Wybierając blaty do kuchni zwróć przede wszystkim uwagę na ich trwałość i solidność. Blaty będą narażone na wiele: krojenie, siekanie, zagniatanie ciasta, wypakowywanie zakupów. Na tak wiele czynności potrzeba dużo miejsca – główny blat roboczy powinien mieć minimalnie 80 centymetrów długości i znajdować się między między kuchenką a zlewem lub między zlewem a lodówką. Blat powinien być na wysokości 89–91 cm, by praca przy nim była komfortowa. Ważna jest też głębokość blatu – 60 centymetrów powinno być optymalne. Na rynku dostępne są blaty z różnych materiałów – płyty wiórowej, kompozytów, drewna, kamieni naturalnych, czy nawet stali nierdzewnej. Wybierz materiał, który będzie odporny na parę wodną, uderzenia, wysoką temperaturę i zarysowanie. Oczywistym jest, że kolor blatu powinien pasować do innych elementów kuchni – płytek, mebli czy sprzętów AGD.

kuchnia urządzanie blaty

Przechowywanie

Żeby kuchnia była funkcjonalna musi mieć dużo miejsca na magazynowanie i przechowywanie różnych rzeczy. Producenci mebli prześcigają się w możliwych udogodnieniach, które zastosują w swoich projektach. Jednak przestrzeń wewnętrzna, to nie jedyna opcja na przechowywanie różnych rzeczy. Możesz do tego wykorzystać praktycznie każde miejsce w kuchni – parapety sprawdzą się jako kuchenny ogródek, a na ścianach możesz zamontować małe praktyczne półeczki na przyprawy czy szklanki lub suszarkę na naczynia. Jeśli chodzi o przechowywanie naczyń, garnków i jedzenia w szafkach, też mamy kilka propozycji. Wszystko, co potrzebne Ci będzie podczas gotowania, przechowuj w szufladach obok kuchenki, a najczęściej używane przedmioty postaw na blacie. Wykorzystaj funkcjonalne rozwiązania – możesz zaopatrzyć się w systemy organizacyjne z wkładami na pojemniki, puszki, słoiki czy przyprawy, maty antypoślizgowe, uchwyty na ręczniki czy pokrywki. Praktycznym rozwiązaniem są także szafki typu cargo, które pozwolą zaoszczędzić wiele miejsca. takie rozwiązania poprawiają funkcjonalność i ułatwiają na codzienną pracę w kuchni.

kuchnia przytulna urządzanie

 

 

 

Jak urządzić mały salon? Kilka praktycznych porad.

Salon jest jednym z najważniejszych miejsc w mieszkaniu, nie zawsze jest on jednak wystarczająco dużym pomieszczeniem. Zdarza się, że musimy zrezygnować z wielkiego wygodnego narożnika i postawić skromną sofę. Jak urządzić mały salon, żeby nadal był dobrym miejscem na popołudniowy relaks po pracy?

Czytaj

Wpływ natury na zdrowie psychiczne

Nie od dziś wiadomo, że natura pozytywnie wpływa nie tylko na naszą sferę fizyczną, ale też na zdrowie psychiczne. Już kilkanaście minut spędzonych na łonie natury przyniesie nam ukojenie i spokojny umysł. Właśnie dlatego warto zamieszkać w miejscu, które będzie oferować nam bliskość przyrody.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu