10 praktycznych porad, jak zorganizować przeprowadzkę

Kupiłeś dom i zastanawiasz się, jak zorganizować przeprowadzkę? Oto 10 praktycznych porad, dzięki którym przenosiny powinny pójść w miarę szybko i gładko.

1. Zachowaj spokój

Jak zorganizować przeprowadzkę i nie zwariować? Przede wszystkim zachowując spokój. Bądź cierpliwy i pogódź się z tym, że to będzie szalony dzień, a nawet kilka. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, trzymaj nerwy na wodzy. Twój stres udzieli się pozostałym uczestnikom, a to już prosta droga do kłótni i nieporozumień. Jeśli masz małe dzieci, poproś dziadków lub przyjaciół o zaopiekowanie się nimi na ten czas.

2. Stwórz plan działania

Spisz na kartce najważniejsze informacje tak, aby o niczym nie zapomnieć. Wybierz termin przeprowadzki, załatw transport, zaangażuj osoby do pomocy. Ustal kolejność pakowania rzeczy. Gdy stworzysz plan działania, pamiętaj, aby zapoznać pozostałych uczestników przeprowadzki z jego treścią!

  3. Segregacja to klucz do sukcesu

  Segregacja rzeczy ułatwi Ci proces pakowania (choć pewnie nie raz pojawi się ochota, aby wrzucić wszystko do jednego, ogromnego kartonu), ale jej prawdziwą moc docenisz przy wypakowywaniu rzeczy w nowym miejscu! To także idealna okazja na przejrzenie posiadanych przedmiotów pod kątem ich przydatności. Pakując każdy z nich, zastanów się, czy ma dla Ciebie wartość. Te, których nie potrzebujesz, oddaj potrzebującym lub wyrzuć, jeśli są w kiepskim stanie. Na każdym kartonie, który zabierasz do nowego domu, napisz, co się w nim znajduje i do jakiego pomieszczenia ma trafić.

  4. Zaopatrz się w kartony

  Skoro mowa o kartonach… Jeśli nie masz tendencji do zostawiania ich po zakupie sprzętu (np. po telewizorze, mikserze czy drukarce), przejdź się po osiedlowych sklepach lub większych salonach meblowych. Najlepiej jeśli zaczniesz zbierać kartony tydzień przed przeprowadzką, wtedy skompletujesz je na spokojnie, bez paniki i pośpiechu.

  5. Pamiętaj o transporcie

  Tutaj masz kilka opcji. Możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy transportowej specjalizującej się w przeprowadzkach, wynająć busa lub spakować wszystko do własnego samochodu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, więc to od Ciebie zależy, z którego skorzystasz. Najważniejsze, żeby ustalić to wcześniej niż w dniu przeprowadzki.

  6. Zbieraj stare gazety

  Przydadzą się do zabezpieczenia delikatnych przedmiotów. Przed spakowaniem owiń każdy z nich kilkoma warstwami papieru, dzięki temu nie obiją się w transporcie. Gdzie znaleźć stare gazety? Zbieraj marketowe gazetki reklamowe, które często można znaleźć w skrzynkach pocztowych. Jeśli akurat ich nie masz, bez problemu dostaniesz je w każdym większym sklepie.

  7. Pakuj pomieszczenie po pomieszczeniu

  W ten sposób unikniesz zamieszania przy transporcie i na pewno zabierzesz wszystko, co powinieneś. Jeśli masz osoby do pomocy, umówcie się, kto pakuje które pomieszczenie. Drobne rzeczy, np. kosmetyki w łazience włóż do jednego pojemnika, potem będzie łatwiej je wypakować. Ubrania wiszące na wieszakach spakuj razem z nimi, dzięki czemu jednym ruchem powiesisz je w nowej szafie. Pakując kartony do samochodu, pilnuj aby kartony z danego pomieszczenia były obok siebie, a potem…

  8. Wnoś kartony od razu do odpowiedniego pomieszczenia

  Unikniesz zamieszania i szukania kartonów. Ustaw wszystkie paczki w jednym miejscu, np. w rogu. Jeśli wcześniej policzysz, ile kartonów ma trafić do danego pomieszczenia, szybko się zorientujesz, gdy któryś zaginie po drodze.

  9. Zamów jedzenie na wynos

  Po całym dniu noszenia i wożenia kartonów przygotowanie posiłku będzie ostatnią rzeczą, na jaką będziesz mieć ochotę. Dlatego zamów jedzenie na dowóz z ulubionego miejsca i zrelaksuj się. Połowa sukcesu za Tobą! A gdy już odpoczniesz, czeka na Ciebie kilka kartonów…

  10. Czas na wypakowanie rzeczy

  Na tym etapie warto zastosować jedną z powyższych wskazówek: rozpakowuj rzeczy pomieszczenie po pomieszczeniu. Jeśli przewozisz meble, najpierw je skręć i ustaw. Z jednego kartonu zrób tymczasowy śmietnik, do którego będziesz wrzucać papier, którym owinąłeś kruche przedmioty oraz mniejsze kartony. Warto mieć zawsze pod ręką odkurzacz i ściereczki, dzięki czemu szybko doprowadzisz nowe miejsce do porządku.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu