5 sposobów, jak oszczędzać wodę

Potrzebujemy jej do życia, ale nie zawsze potrafimy ją szanować. Statystyczny Polak zużywa ok. 100 litrów wody dziennie, z czego wypija jedynie 2-3 litry. Czy wiesz, jak oszczędzać wodę z korzyścią dla domowego budżetu i środowiska?

Dlaczego musimy oszczędzać wodę?

Ze względu na rachunki i przyrodę, a jedno z drugim jest ze sobą mocno połączone. Efekty długotrwałych susz odczuwamy na każdym kroku, zaczynając od rosnących cen żywności. Wbrew pozorom problem z dostępem do wody nie dotyka wyłącznie małych miejscowości czy zacofanych rejonów. To także duże miasta jak Kapsztad w RPA, w którym w 2018 r. władze musiały wprowadzić dobowy limit wody na mieszkańca.

Światowe zasoby wody pitnej kurczą się w zastraszającym tempie i tylko od nas zależy, czy uda się zahamować ten trend. Jeśli chcesz ograniczyć zużycie wody, a jeszcze nie wiesz, jak to zrobić, zacznij od tych 5 prostych sposobów.

Zakręcaj wodę

To kwestia wyrobienia nawyku. Myjąc zęby, mydląc ręce, czy goląc się, po prostu zakręć wodę, to wszystko. Odkręć ją dopiero wtedy, gdy będziesz tego potrzebować, ale tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz. Płucz usta wodą z kubeczka zamiast bieżącej wody. Jadąc na wakacje, dla pewności zakręć zawór w kuchni i łazience, dzięki czemu nie zaskoczy Cię żadna awaria w wodociągach. Dodatkowo sprawdź uszczelki w kranach – kapiąca woda może wygląda niepozornie (choć sam dźwięk potrafi drażnić), ale w skali roku w ten sposób zmarnujesz nawet kilka tysięcy litrów!

Zamień kąpiel na prysznic

Każdy lubi raz na jakiś czas wziąć relaksującą kąpiel z bąbelkami, ale codzienne takie przyjemności nie należą do najoszczędniejszych… Średnio jedna kąpiel w wannie to nawet 100-170 litrów, podczas gdy krótki prysznic zużywa ok. 40 litrów. Jeśli myjesz się codziennie, szybko policz różnicę razy 365 dni w roku. Liczby mówią same za siebie. Wybierając prysznic zamiast kąpieli dodatkowo oszczędzasz czas. Dlaczego jeszcze warto się przestawić? Letni, 5-minutowy poranny prysznic rozbudzi Cię o wiele skuteczniej niż leżenie w wannie, a do tego zyska Twój portfel.

Zobacz także: 6 proekologicznych rozwiązań w nowym budownictwie

Wybierz sprzęt AGD z trybem eko

Wraz z rosnącą świadomością konsumentów rośnie i wybór sprzętów przyjaznych środowisku. To pralki i zmywarki zużywające o wiele mniej wody i energii, ale także spłuczki z podziałem spłukiwania, baterie prysznicowe z termostatem, baterie jednouchwytowe oraz perlatory (nakładki-sitka napowietrzające wodę). Wybierając porządny sprzęt, w żaden sposób nie odczujesz różnicy w ich użytkowaniu, a środowisko będzie Ci niezmiernie wdzięczne!

Wykorzystuj wodę ponownie

Tzw. szarą wodę wykorzystasz ponownie w drobnych czynnościach, a w ten sposób zaoszczędzisz codziennie od kilku do nawet kilkunastu litrów wody! Jeśli pozostali domownicy także będą tak postępować, ta liczba będzie robić jeszcze większe wrażenie. Jeśli biorąc prysznic, musisz odczekać, nim poleci ciepła woda, zbierz pierwsze, zimne litry do miski lub wiaderka. Gdy myjesz owoce lub warzywa, także rób to w misce. Zaoszczędzoną wodą podlejesz domowe kwiaty lub rośliny w ogrodzie.

Zbieraj deszczówkę w ogrodzie

To metoda dla posiadaczy ogrodów i ogródków działkowych. Zbieraj wodę opadową do beczki lub specjalnego zbiornika z kranikiem, którą później wykorzystasz do podlewania roślin i trawnika. Jedyne, co musisz zrobić, to postawić zbiornik i poczekać na deszcz. Przy okazji w tym artykule dowiesz się, jak dbać o ogród latem.

Zacznij oszczędzaj wodę już dziś!

To tylko wybrane sposoby jak oszczędzać wodę. Tak naprawdę jest ich mnóstwo, ale zamiast wprowadzać domową rewolucję, postaw na ewolucję i edukację domowników. Małymi krokami przekonujcie się do ekologicznych działań, które naprawdę działają i chronią nasze środowisko, a dodatkowo zaoszczędzicie na rachunkach za wodę i energię.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu