6 proekologicznych rozwiązań w nowym budownictwie

Czy wiesz, że sposób, w jaki mieszkasz, ma ogromny wpływ na przyrodę? Wybierając styl eko, nie tylko polepszasz stan środowiska, ale i komfort życia własnej rodziny. Nowoczesne rozwiązania ekologiczne ułatwiają codzienność i pozwalają zaoszczędzić pieniądze. Poznaj kilka z nich.

Energooszczędne okna trzyszybowe

Każdy wie, że ciepło lubi uciekać z wnętrza, ale zamiast podkręcać grzejnik, lepiej ograniczyć samo zjawisko. Oprócz ocieplania ścian, podłogi i dachu, należy pamiętać także o oknach i drzwiach. W nowym budownictwie szczególnie modne są duże, panoramiczne przeszklenia, które wprowadzają mnóstwo światła, ale jednocześnie mogą wychładzać budynek. Dlatego specjaliści zalecają montaż okien trzyszybowych, które wyróżniają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Co więcej, już niedługo w Unii Europejskiej tylko ten rodzaj okien będzie można montować w nowych budynkach mieszkalnych.

Okna trzyszybowe działają w podwójny sposób. Latem ograniczają nagrzewanie się wnętrza, a zimą minimalizują ucieczkę ciepła. Mając na uwadze komfort naszych klientów, energooszczędne okna z pakietem trzyszybowym są standardem w naszych realizacjach. Dodatkowo przy wszystkich oknach wstawiamy skrzynki pod rolety elektryczne.

Okna trzyszybowe w realizacjach Solid-Bud

Panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne

Fotowoltaika w nowoczesnych domach jednorodzinnych zyskuje na popularności. O wiele niższe lub zerowe rachunki za prąd i niezależność energetyczna przekonują do montażu paneli fotowoltaicznych równie szybko co dbałość o środowisko. Sama instalacja zwraca się już po kilku latach, a jej trwałość szacuje się na ok. 25 lat. Dodatkowo można skorzystać z rządowych dotacji lub kredytów oferowanych przez banki na zakup fotowoltaiki. Innym rozwiązaniem są kolektory słoneczne, które służą do podgrzewania wody użytkowej. Warto pamiętać, że to dwa różne systemy, które łączy jedynie korzystanie z energii słonecznej.

Stosowanie odnawialnych źródeł energii staje się trendem w nowym budownictwie. Niejednokrotnie właściciele decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych zaraz po odbiorze budynku, jeszcze na etapie stanu deweloperskiego.

Rekuperacja

Rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła, polega na wymianie powietrza w domu z zachowaniem jego ciepła. Rekuperator kontroluje ruch powietrza. Usuwa stare, zanieczyszczone, ale nagrzane powietrze i wprowadza nowe, świeże, które jest ogrzewane przez ciepło tego pierwszego. Jednak zanim powietrze trafi do pomieszczenia, jest jeszcze filtrowane z toksyn i brzydkich zapachów. Dlatego ogromną zaletą rekuperacji jest nie tylko wentylacja, ale i oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i alergenów. Osoby korzystające z tego systemu niejednokrotnie stwierdzały, że w domu znajduje się mniej kurzu niż wcześniej.

Dlaczego rekuperacja jest uważana za nowoczesne rozwiązanie ekologiczne? Jej montaż pozwala na zaoszczędzenie na kosztach ogrzewania oraz oddychanie czystym powietrzem.

Energooszczędne oświetlenie LED

Trudno wyobrazić sobie wieczór w domu bez oświetlenia. Typowe pomieszczenie w nowym budownictwie posiada kilka źródeł światła o różnym natężeniu i charakterze. W sumie w jednym budynku może być nawet kilkadziesiąt lamp. A jeszcze dochodzi oświetlenie zewnętrzne…

Kupując żarówki, warto wybrać żarówki ledowe, które zużywają nawet 10 razy mniej prądu niż ich klasyczne odpowiedniki. Oświetlenie LED charakteryzuje się nie tylko energooszczędnością, ale i długą żywotnością (ok. 5-7 lat). Dlatego nawet jeśli żarówki LED są droższe od zwykłych, ich zakup można potraktować jako inwestycję i ekologiczne rozwiązanie.

Dobrą praktyką w oświetleniu zewnętrznym jest stosowanie sensorów zmierzchu i ruchu, które aktywują lampy tylko w razie konieczności.

Energooszczędne oświetlenie LED

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest dobrym rozwiązaniem, jeśli dom nie posiada przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Montaż własnej oczyszczalni jest wygodniejszy niż zbiornika na szambo. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków są bezpieczne i ekologiczne. Ich działanie polega na naturalnych procesach biologicznych, w wyniku których zanieczyszczenia są rozkładane do prostych związków mineralnych. Oczyszczone ścieki są bezpieczne dla środowiska.

Jeśli dom jest przyłączony do sieci kanalizacyjnej, warto zostać przy tym rozwiązaniu i korzystać z doświadczenia i innowacyjnego sprzętu miejskiej oczyszczalni ścieków.

System odzysku deszczówki

Zbiornik gromadzący wodę deszczową to proste, a niesamowicie skuteczne eko rozwiązanie. W domu jednorodzinnym można zastosować dwa systemy odzysku deszczówki. Pierwszy z nich to klasyczna beczka, deszczownica lub dedykowany pojemnik na deszczówkę, do którego można skierować płynącą wodę z rynny. Taka woda deszczowa sprawdzi się do podlewania ogrodu lub kwiatów w domu.

Drugi system jest bardziej kompleksowy i jego celem jest dostarczenie oczyszczonej deszczówki do toalety, pralki, zmywarki. W trakcie deszczu woda z dachu jest odprowadzana do specjalnego zbiornika z filtrami, które usuwają zanieczyszczenia. Następnie woda jest dostarczana do wszystkich podłączonych sprzętów.

System odzysku deszczówki chroni nie tylko przyrodę i ograniczone zasoby wody pitnej, ale i wysokość rachunku za wodę. Dodatkowo woda zgromadzona w ogrodowej deszczownicy przyda się do podlewania roślin także na okresy suszy, które coraz częściej pojawiają się w Polsce w porze letniej. A skoro już o roślinach mowa…

Zielony ogród

Ogród pełen kwiatów, krzewów i drzew to także jedno z eko rozwiązań. Im więcej roślin, tym więcej czystego powietrza i cienia. Teren wokół domu to także dobre miejsce na stworzenie ogródka z warzywami lub ziołami. Sałata, marchewki czy pomidory własnej uprawy zawsze będą zdrowsze, smaczniejsze i tańsze od sklepowych jarzyn.

Warto wygospodarować miejsce na domowy kompostownik, do którego można wrzucać resztki organiczne z kuchni (np. skorupki jajek, obierki), zdrowe rośliny ogrodowe, skoszoną trawę, liście itp. W rezultacie powstanie kompost, który przyda się do użyźniania gleby w ogrodzie albo ziemi w roślinach doniczkowych. Na rynku są dostępne nowoczesne kompostowniki, które przyspieszają proces kompostowania i zatrzymują nieprzyjemne zapachy wewnątrz.

Zielony eko ogród

Ekologiczne rozwiązania do domu to przyszłość

Przedstawione sposoby to tylko najpopularniejsze proekologiczne rozwiązania, które można spotkać w nowym budownictwie. Warto pamiętać, że oprócz samych materiałów zastosowanych w budowie domu, liczą się nasze codzienne wybory. To nie tylko własna torba na zakupach czy prawidłowa segregacja śmieci. To także oszczędzanie energii i wody pitnej, której światowe zasoby się kończą. Małymi krokami zmieniaj swój dom w miejsce przyjazne środowisku!

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu