Mieszkanie kupione na rynku pierwotnym czy wtórnym?
Zakup mieszkania to zdecydowanie jedna z najważniejszych decyzji podjętych w życiu. Wymaga wielu przemyśleń, rozważenia wszystkich za i przeciw, a także stabilnej sytuacji finansowej. Jednym z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć to czy nabyć je na rynku pierwotnym czy wtórnym.
Rynek pierwotny
Jedną z zalet mieszkania kupionego na rynku pierwotnym jest możliwość urządzenia go według naszych upodobań i marzeń. Deweloper dostarcza nam puste pomieszczenia, które czekają tylko i wyłącznie na Twoje wykończenie! Wybór podług, kolor ścian, rodzaj płytek, prysznic, wanna… Wszystko zależy od Ciebie.
Nowoczesne budownictwo
Rynek pierwotny to przede wszystkim nowe budownictwo, które nie będzie wymagało dodatkowego budżetu na remont i odświeżenie. W porównaniu do dużych betonowych płyt, nowe budownictwo charakteryzuje się już całkiem inną, ładniejszą, estetyką. Stawia się na podziemne garaże, place zabaw, zadbane podwórka czy windy. Rynek mieszkaniowy daje nam obecnie bardzo dużo możliwości – cały czas powstają nowe osiedla, dzięki czemu możesz przebierać w ofertach.
Koszty mieszkania
Spora część nowo powstających budynków mieszkaniowych to lokale bez czynszowe – koszty mieszkania są zatem trochę niższe. Mieszkanie kupione na rynku pierwotnym będzie też, w razie zawirowań życiowych, łatwiej sprzedać. Ponadto przy jego zakupie mamy pewność, że cześć kwoty nie trafia do agenta nieruchomości.
Wady mieszkania z rynku pierwotnego
Wśród wad najczęściej wymienia się wyższe ceny i długi czas oczekiwania na zakończenie inwestycji. Oczywiście kupno mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się też z osobnym, często wysokim budżetem, na jego wykończenie.
Rynek wtórny
Jednym z niezaprzeczalnych argumentów „za” rynkiem wtórnym jest możliwość negocjacji ceny z poprzednimi właścicielami – często udaje się cenę trochę obniżyć. Zakup takiego mieszkania może się też wiązać z brakiem prac wykończeniowych, jeśli uda nam się znaleźć mieszkanie znajdujące się w naprawdę dobrym stanie. Takie mieszkanie znajduje się już w okolicy, która w jakiś sposób jest już „ukształtowana” – w pobliżu znajdziesz na pewno osiedlowe sklepy, placówki edukacyjne czy przystanki autobusowe.
Wady rynku wtórnego
Rynek wtórny wiąże się z wytężonymi poszukiwaniami – tutaj znalezienie mieszkania o wysokim standardzie, a przy tym atrakcyjnej cenie, często jednak nie idzie ze sobą w parze. Dodatkowo estetyka okolicy, klatki schodowej, czy wspomnianej wcześniej windy, raczej nie będzie zachwycać. Możemy mieć także większe trudności z parkowaniem – gdy projektowano osiedla kilkadziesiąt lat temu nie zakładano, że dwa auta w rodzinie staną się standardem.