Jakie zabawy dla dzieci zorganizować w domowym ogródku?
Mimo że piękna pogoda za oknem kusi, aby wyjść na dwór, to nie jest odpowiedni moment na długie spacery, wycieczki rowerowe lub inną aktywność na świeżym powietrzu. A najmłodsi się nudzą... Dlatego przygotowaliśmy zabawy dla dzieci, które z powodzeniem zorganizujecie w domowym ogrodzie.
Zabawy dla dzieci – dlaczego są ważne
Przebywanie na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na każdego, to jest fakt. Jednak dla dzieci jest szczególnie korzystny. Kontakt z przyrodą pomaga w prawidłowym rozwoju, motywuje do aktywności fizycznej i działa odstresowująco. Warto dbać o częste zabawy w ogrodzie, jeśli dziecko spędza dużo czasu przed komputerem (np. ucząc się lub grając).
Dziecięca wyobraźnia naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, więc nie przejmuj się, jeśli nie posiadasz zestawu drabinek i zjeżdżalni niczym z miejskiego placu zabaw. Proponowane przez nas aktywności wymagają minimalnego nakładu pracy, a wzbudzają ogromną radość.
Klasyka każdego dzieciństwa: berek i zabawa w chowanego
Prawdopodobnie najpopularniejsze zabawy, jakie znają dzieci na całym świecie. Kto z nas w dzieciństwie nie spędził całego dnia na podwórku, ganiając albo chowając się przed kolegami? No właśnie… Teraz pora na zabawę w berka lub chowanego ze swoimi dziećmi. Tak jak berek nie wymaga żadnego „sprzętu”, tak w przypadku chowanego w ogrodzie muszą być ku temu sprzyjające okoliczności. A jeśli ich nie ma, można je samodzielnie przygotować, na przykład budując…
Alternatywny tor przeszkód
Jego długość i poziom zaawansowania dostosuj do wieku dziecka. Coś, co dla 10-lata będzie łatwe, dla przedszkolaka może okazać się niemożliwe do zrealizowania. Do budowy toru przeszkód wykorzystaj meble ogrodowe, zabawki dziecka (np. piłki, skakanki), kartony, koce, sznury lub liny, stare prześcieradła.
Nakładając na podłużny stół prześcieradło lub koc stworzysz tunel (upewnij się tylko, że przejście jest bezpieczne, stoły różnią się ustawieniem nóg). Wytocz slalom, ustawiając meble i kartony. Zrób stację rzucania piłką do celu, np. kartonu. A może chodzenie po linie rozłożonej na ziemi i konkurs, kto ukończy trasę, nie spadając z niej? Wspólny udział w torze przeszkód będzie świetną aktywnością fizyczną zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Jeśli brakuje Ci pomysłów na jego urozmaicenie, zachęć dzieci do stworzenia kolejnych etapów.
Domowa lekcja przyrody
To sposób na przekucie szkolnej teorii w praktykę. Może zamiast nauki o przyrodzie, lepiej zobaczyć, jak wygląda na żywo? Jeśli w Waszym ogrodzie znajdują się kwiaty, zielnik lub warzywniak, pokaż je dzieciom.
Podziel się wiadomościami na temat uprawianych gatunków roślin, pozwól dzieciom obejrzeć je z bliska i zadawać pytania. Jeśli nie znasz odpowiedzi, nie wstydź się, tylko wspólnie znajdźcie informacje w Internecie. Wiesz, że proces samodzielnego zdobywania wiedzy sprawia, że zapamiętujemy więcej, niż gdy mamy wszystko podane na tacy? Dlatego postaraj się zainteresować dzieci do tego stopnia, aby same chciały poczytać więcej na temat poznanych roślin.
W trakcie domowej lekcji pamiętaj jednak, że to ma być zabawa, a nie obowiązek. Jeśli najmłodsi nie wyrażają zainteresowania, nic na siłę, daj im czas.
Rodzinny piknik
Skoro nie można zorganizować pikniku w parku lub na łące, dlaczego nie zrobić go w domowym ogródku! Posiłek na świeżym powietrzu zawsze pysznie smakuje. Zaangażuj dzieci do pomocy i wspólnie przygotujcie ulubione przekąski i napoje. Poproś je o znalezienie najlepszego miejsca na rozłożenie koca oraz przygotowanie naczyń dla każdego uczestnika. Domowy piknik to idealny sposób na relaks i chwilowe zapomnienie o aktualnej sytuacji na świecie. Może zagracie w jakąś grę? Albo spokojnie porozmawiacie? To jest czas dla Waszej rodziny.
Zabawy dla dzieci, ale nie tylko!
Domowy ogród to idealne miejsce na wspólne zabawy dla dzieci i dorosłych. Wykorzystajcie jego potencjał i spędzajcie jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zabawa w berka, piknik, budowa toru przeszkód, wspólne obserwowanie przyrody stworzą piękne wspomnienia i pomogą nawiązać więź z dziećmi o wiele skuteczniej niż oglądanie telewizji czy samotne granie w gry komputerowe.