Ocieplenie mieszkania to już konieczność!
Według danych Eurostat, w przeciętnym gospodarstwie domowym aż 67% energii zużywanej jest na ogrzewanie budynków. Sprawna instalacja grzewcza, wentylacja, a przede wszystkim izolacja ścian i dachu mogą obniżyć miesięczne koszty nawet o 32%.
Nowe możliwości ocieplania budynków
Budownictwo bardzo mocno zmieniło się przez ostatnie lata. Materiały budowlane wykorzystywane przy obecnych inwestycjach są zdecydowanie lepszej jakości, również pod względem technologicznym. W nowych budynkach, poddawanych termoizolacji, stosuje się bardzo wydajną izolację cieplną. Zgodnie z przepisami współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne nie może być wyższy niż 0,23 W/m2K, dlatego wielu inwestorów stosuje jako izolację styropian lub wełnę mineralną grubości 12-15 cm. W nieruchomościach Solid-Bud wykorzystujemy styropian 15 cm oraz tynk silikatowo-silikonowy Dekoral Pro Akrys 3000.
Sprawne instalacje i urządzenia
Odpowiednie ocieplenie budynku zależne jest również od zastosowania odpowiednich instalacji i urządzeń, które istotnie wpływają na bilans energetyczny nieruchomości, są to m.in. nowoczesne kotły, ogrzewanie podłogowe czy pompy ciepła. W Solid-Bud stosujemy ogrzewanie podłogowe na parterze, na piętrze montujemy grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe w łazience. Instalowany jest również piec kondensacyjny, dwufunkcyjny, wiszący kocioł przepływowy. Dzięki takim urządzeniom możliwy jest efektywny sposób wykorzystania energii w domu. Przekłada się to na mniejsze rachunki za energię i ogrzewanie.
Jakie są korzyści z ocieplenia?
Zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów budowlanych i izolacyjnych umożliwia przede wszystkim zmniejszenie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń i tym samym zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Trzeba wiedzieć, że jeśli nie ocieplimy ścian lub zastosujemy nieskuteczne ocieplenie może to powodować przenikanie energii wytworzonej przez system ogrzewania nawet o 20-35%.
Ocieplenie określonych przegród, w tym ścian fundamentowych czy piwnicznych, to oszczędność z rzędu 5-10% na łącznym koszcie ogrzewania domu.
Rozwiązania przyjazne środowisku
Inną korzyścią izolacji zewnętrznej budynku jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co z kolei przekłada się na poprawę jakości powietrza. Według raportu, opublikowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, paliwa stałe spalane w gospodarstwach domowych stanowią aż 83% wszystkich źródeł emisji pyłów. Konieczność zwiększonego zużycia opału zmusza użytkowników budynków mieszkalnych do sięgania po tańsze paliwa, które oferują gorszą jakość, a tym samym negatywnie wpływają na skład powietrza, którym oddychamy. Ocieplenie budynku pozwala zmniejszyć ilość paliw, przyczyniając się do likwidacji zjawiska smogu.