Kilka sposobów na wkład własny na zakup mieszkania

Zakup mieszkania z kredytem hipotecznym wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Obecnie jego minimalna kwota wynosi 20% wartości nieruchomości. Jak je zdobyć? Podajemy kilka prostych rad, skąd pozyskać fundusze na wkład własny, bez posiłkowania się dodatkowymi pożyczkami.

Samodzielne oszczędzanie

Najbardziej oczywistym sposobem na uzbieranie wkładu własnego jest comiesięczne odkładanie konkretnej sumy pieniędzy. Nasza prywatna składka zależna jest oczywiście od wartości mieszkania. Im wyższa wartość nowego mieszkania, suma którą powinniśmy odłożyć powinna być większa. Nie jest to oczywiście prosta sprawa. Jak to zrobić?

Z pewnością trzeba być konsekwentnym i systematycznym. Jeśli założymy sobie odkładanie 500 zł co miesiąc z pensji, to powinniśmy się tego trzymać. Przyda się również określona strategia, np. przeznaczanie premii czy jakichkolwiek innych prezentów w postaci gotówki na ten cel. Można również negocjować ceny za rachunki. Mniejsze opłaty to dodatkowa suma na wkład. Dotyczy to nie tylko kosztów związanych z mieszkaniem czy mediami, ale również z samochodem (najlepiej bez), rozrywką czy podróżami.

Każdą sumę jaką zdołamy odłożyć przelejmy na konto oszczędnościowe. Jeśli uzbieramy konkretną, wysoką sumę możemy pokusić się o założenie lokaty z wysokim oprocentowaniem.

Ile muszę oszczędzać, aby odłożyć 20% z wartości mieszkania? Przy 300 tys. zł za nowe mieszkanie w rok musielibyśmy odkładać 5 tys. zł co miesiąc. Oczywiście nie jest to nie do wykonania, jeśli mamy dodatkowe źródła dochodów, ale proces można przedłużyć o kolejne lata. Mając w perspektywie kupno mieszkania warto już teraz odkładać konkretną sumę. Może to być projekt na na przykład 4 lata.

Inna nieruchomość jako zabezpieczenie

Innym sposobem na wkład własny może być posiadanie innego mieszkania, domu lub gruntu. Bank może to uznać jako zabezpieczenie kredytu i zrezygnować z wniesienia wkładu własnego.

Sprzedaż innej nieruchomości

Możesz sprzedać obecną nieruchomość i część pieniędzy przeznaczyć na wkład własny nowego domu. Ponadto jeśli chcesz sprzedać nieruchomość przystępując do kredytu, bank może zaliczyć całą lub część wartości sprzedawanego lokum na wkład własny.

Działka jako wkład własny

Jeśli planujesz budowę domu, a posiadasz już działkę, możesz ją włączyć w poczet wkładu własnego. Mimo wszystko jej wartość określi rzeczoznawca z banku, mając też dostęp do księgi wieczystej działki i innych dokumentów powiązanych z kupnem i rejestracją gruntu.

Programy rządowe

Swego czasu dość popularne były programy rządowe, które wspierały kredytobiorców w zakupie nowych mieszkań. Niektóre dofinansowania np. Mieszkanie dla Młodych zakończyły się z początkiem 2018 roku, ale możliwe, że niedługo powstaną inne formy wsparcia przygotowane przez rząd. Warto więc śledzić ich postęp.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu