Energooszczędny dom. Trend czy konieczność?
Nowoczesne budownictwo nastawione jest obecnie na energooszczędne rozwiązania. Komfort, niższe rachunki za prąd... korzyści jest wiele. Energooszczędny dom jest również w Twoim zasięgu.
Nowe tendencje na polskim rynku mówią wyraźnie – energooszczędny dom, to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają ludzie. Nie jest to wyłącznie trend, ale także świadome podejście do budownictwa. Takie domy są również przyjazne środowisku. W konsekwencji życie w takim domu jest bardziej komfortowe. Solid-Bud stosuje rozwiązania, które mają służyć zwiększeniu potencjału energooszczędności w nowych domach.
Energooszczędny dom to mniejsze koszta eksploatacji. Coraz częściej deweloperzy wykorzystują materiały i technologie, które w dalszej perspektywie przyczyniają się do zminimalizowania kosztów użytkowania. Racjonalne zużycie energii, zapewnienie komfortowej temperatury w pomieszczeniach, a w konsekwencji niższe rachunki, są istotnym elementem przy decyzji zakupu nowego mieszkania deweloperskiego. Trend energooszczędności jest inspiracją nie tylko dla deweloperów. Nowych rozwiązań i nowatorskich metod szukają również sami architekci oraz producenci materiałów budowlanych.
W jaki sposób Solidbud realizuje koncepcję energooszczędności w domach? Energooszczędny dom w Przylepie i Raculi
Nowy dom w Przylepie, czy podobny w zabudowie bliźniaczej w Raculi, są doskonałym przykładem tworzenia budynków mieszkalnych przyjaznych mieszkańcom, zarówno w sferze codziennego funkcjonowania, jak i finansów. Taki nowy dom, to przede wszystkim oszczędność. Efektem mają być niższe rachunki za prąd oraz wyższy komfort i jakość życia.
Już w fazie projektów Solidbud myśli o minimalizacji kosztów użytkowania przyszłych lokatorów. Stąd powstają budynki z dwoma kondygnacjami – parter i poddasze użytkowe. Nie bez znaczenia jest to, że został wykorzystany dwuspadowy dach. Wykończenie ma znaczenie. Trzyszybowe okna, dodatkowe docieplenie poddasza i strychu, czy dwie ściany dzielone z sąsiadem. Cały budynek od zewnątrz ocieplany jest dodatkowo styropianem o grubości 15 cm. Tego typu elementy przyczyniają się do obniżenia strat ciepła, a także do racjonalizowania zużycia energii.
Jakie są największe korzyści z energooszczędnych rozwiązań?
Jest ich wiele, ale warto skupić się na dwóch, które mają największe znaczenie dla człowieka i środowiska.
Środowisko ma się lepiej
Budowanie w tym trendzie minimalizuje niekorzystne oddziaływanie budynków na środowisko naturalne. Same budynki odpowiadają za ok. 40% zużycia energii (w tym 35% emisji gazów cieplarnianych), której najwięcej przeznaczamy na ogrzewanie. To więcej niż transport (32%) czy przemysł (25%). Stosując odpowiednie materiały budowlane jesteśmy w stanie zminimalizować zużycie energii lub zmniejszyć zapotrzebowanie na surowce nieodnawialne, wykorzystywane do ogrzewania budynku – węgiel kamienny, węgiel brunatny, gaz ziemny.
Mniejsze rachunki
To również główny powód, dla którego ludzie chętniej wybierają nowe domy w Zielonej Górze. Niekiedy droższe materiały mogą z początku odstraszyć potencjalnych klientów. Jednak wykorzystanie ich do budowy są gwarantem zmniejszenia opłat eksploatacyjnych w przyszłości. Lepsza termoizolacja czy wykorzystanie odpowiednich profili okien (okna z pakietem trzyszybowym), mogą być powodem ograniczenia zużycia chociażby prądu – nie wykorzystujemy dodatkowych urządzeń, którymi dogrzewamy pomieszczenia. Utrzymanie ciepła w lokalu na odpowiednim poziomie, zarówno zimą jak i latem, jest w tej kwestii bardzo ważne.