Do czego służy wiatrołap i czy rzeczywiście jest potrzebny?

To niewielkie pomieszczenie w domu zwykle bywa nazywany przedsionkiem, w którym możemy postawić np. szafę i schować buty. Wiatrołap pełni jednak jeszcze inną, bardzo ważną funkcję.

Wiatrołap jest pierwszym miejscem, które widzą goście w domu. To tu przyjmujemy listonoszy czy kurierów. Może się jednak zdarzyć, że już na etapie budowy przyszli właściciele nowego mieszkania rezygnują z wiatrołapu na rzecz powiększenia powierzchni swojej nieruchomości. W praktyce wygląda to tak, jakbyśmy od razu z dworu wchodzili do salonu. W takim wypadku chłodne powietrze przedostaje się bezpośrednio do wnętrza domu, co jest uciążliwe i mało komfortowe.

Efektywne zagospodarowanie energii cieplnej

To pomieszczenie łączy wnętrze domu ze strefą zewnętrzną. W pewnym sensie ogranicza niepożądany napływ zimnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym. Natomiast latem hamuje napływ gorącego powietrza. Najważniejszą jednak funkcją wiatrołapu jest zapobieganie powstawania przeciągów.

Dodatkowa przestrzeń i możliwości aranżacyjne

Dysponując tym niepozornym pomieszczeniem możemy zagospodarować jego część na szafę, gdzie schowamy sezonowe ubrania i buty, tworząc małą garderobę. Można również z powodzeniem przeobrazić to miejsce w ciekawą przestrzeń powitalną dla gości. Pomysłów na aranżację wiatrołapu jest dosyć sporo. Najistotniejsza jest jednak jego pierwotna rola, która pomoże domownikom nawet na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Bariera dla chłodnego powietrza

Wiatrołap jest takim elementem budynku, który zatrzymuje chłodne powietrze przed samym wejściem do właściwych pomieszczeń mieszkania. Tworzy barierę, powodując, że ciepło z wnętrza domu nie przenika dalej. Trzeba również pamiętać, że otwarta przestrzeń domu z wiatrołapem może nie spełnić swojej funkcji. Wiatrołap powinien być oddzielony drzwiami. Bez nich staje się bowiem zwykłym korytarzem.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu