Odbiór mieszkania. To musisz wiedzieć

Techniczny odbiór mieszkania to ostatni, bardzo ważny etap zakupu mieszkania u dewelopera. Jest on także przywilejem kupujących, którzy mogą jeszcze zgłosić ostatnie uwagi odnośnie zakupionej nieruchomości.

Odbiór techniczny mieszkania polega na spisaniu protokołu w asyście przedstawiciela dewelopera. Warto w tej sytuacji przyjść z doświadczonym inżynierem, specjalistą lub osobą, która może mieć większe pojęcie o budowie od nas. Ważne w tym wszystkim jest to, aby jak najlepiej sprawdzić wszystkie kąty i instalacje nowego lokum. To ma nas uchronić przed ewentualnymi kosztami napraw w przyszłości.

Czasami może się zdarzyć, że przeoczona mała wada, rysa czy pęknięcie w określonej strefie domu może narobić nam problemów w dalszych latach eksploatacji. Odbiór techniczny umożliwia klientowi spisanie wszystkich niedociągnięć oddawanego lokum, a deweloper w ramach umowy powinien wszelkie wady poprawić.

Przygotuj się na odbiór techniczny mieszkania

Sprawdzenie wad w nowym mieszkaniu nie jest łatwą czynnością, szczególnie gdy nie znamy się na budownictwie. Warto na takie spotkanie przyjść z doświadczonym fachowcem. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania.

1. Pierwszym ważnym elementem jest solidne przygotowanie się do spisania protokołu. Dobrze przestudiuj umowę, wynotuj normy budowlane, warunki techniczne. Spytaj o radę znajomych, którzy odbiór techniczny mają już za sobą. Najważniejsze, nie przychodź z pustymi rękoma – zaopatrz się w odpowiedni sprzęt: metrówka, poziomica, kątownik, próbnik (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu).

2. Na przyjęcie mieszkania dobrze jest umówić się w ciągu dnia. Dzienne światło umożliwia bardziej precyzyjne sprawdzenie wszystkich kątów – po prostu znacznie więcej widać.

3. Sprawdź czy powierzchnia mieszkania jest właściwa. Może się zdarzyć, że na umowie będzie większa wartość powierzchni niż w rzeczywistości. Deweloper może policzyć powierzchnię z tynkiem lub bez. Umowa może oczywiście zawierać określony margines błędu (minimalny procent), ale odstępstwo od niej, w tym inny metraż, daje możliwość odstąpienia od umowy z deweloperem.

4. Sprawdź czy ściany są proste. Niby jest to oczywistość, jednak może się okazać, że budowlańcy na pewnym obszarze źle położyli tynk. Warto sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku.

5. Zwróć uwagę czy podłogi są równe i poziome. Sprawdzisz to przy pomocy poziomicy. Warto też sprawdzić grubość wylewki, powinna mieć około 5 cm grubości. Wylewka jest istotna, gdyż ma wpływ na izolację termiczną – szczególnie ważne przy mieszkaniach na parterze. Za pomocą piłeczki sprawdź natomiast spadek podłogi na balkonie i parapety – musi z nich spływać woda.

6. Okna i i drzwi powinny być prawidłowo osadzone. Prawidłowe osadzenie pomaga również w prawidłowej izolacji termicznej. Szczelne okna to podstawa nowoczesnego budownictwa.

7. Sprawdź czy wszystkie instalacje teletechniczne są doprowadzone prawidłowo. Pamiętaj, że w budynkach wielorodzinnych, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku, powinien być zamontowany światłowód oraz inne instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej i kablowej.

8. Sprawdź czy działa instalacja elektryczna i czy jest prąd w gniazdkach. Możesz tego dokonać przy pomocy próbnika, czyli specjalnego śrubokrętu ze wskaźnikiem prądu. Przygotuj również oprawki i żarówki, aby sprawdzić czy instalacje są podłączone prawidłowo i dają światło.

9. Wentylacja to ostatni z ważnych elementów, które warto sprawdzić. Należy sprawdzić piony wentylacyjne i czy zgadzają się z planami.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu