Dom od dewelopera czy z rynku wtórnego?
Czy dom od dewelopera jest lepszym wyborem niż dom z rynku wtórnego – takie pytanie zadaje sobie wiele osób decydujących się na zmianę lokum. Jesteś jedną z nich? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.
Dom od dewelopera – zalety
Dla wielu osób nowy, świeżo wybudowany dom jest jak świeży start – jako pierwsi właściciele tworzymy jego historię. Jednak zakup domu od dewelopera niesie za sobą o wiele więcej korzyści. Przede wszystkim decydując się na taki krok jeszcze na wczesnym etapie budowy, obserwujemy, jak powstaje nasze wymarzone miejsce na Ziemi. Możemy wpływać na układ pomieszczeń, rozkład gniazdek elektrycznych i wprowadzać modyfikacje, dopasowując dom do naszych potrzeb już od samego początku. Dzięki temu zyskujemy czas i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na przeróbki po odbiorze budynku.
Osiedla domów jednorodzinnych budowanych przez firmę deweloperską posiadają funkcjonalną, w pełni zaprojektowaną i zrealizowaną infrastrukturę: drogi, chodniki, oświetlenie. Możesz być spokojny o wygodny dojazd oraz harmonijny wygląd okolicy, co także podnosi jej prestiż.
Dom od dewelopera chętnie wybierają osoby, którym zależy na pewnej, bezpiecznej inwestycji. Przeglądające ofertę, zwróć uwagę, czy inwestor posiada stabilną pozycję na rynku, jak przebiegały realizacje poprzednich inwestycji. Dzięki temu unikniesz niespodzianek w trakcie załatwiania formalności, a także przy wykańczaniu domu. Bank także chętniej udziela kredytu hipotecznego w przypadku zakupu domu od dewelopera. Dlaczego? Ponieważ zanim wyda decyzję, skrupulatnie sprawdza inwestora oraz stan prawny nieruchomości na podstawie prospektu informacyjnego.
Jednym z zaufanych deweloperów jest właśnie firma Solid-Bud. Jej realizacje znajdziesz nie tylko w centrum miasta, ale i jego dzielnicach, np. Przylepie czy Raculi. Jako deweloper dbający o komfort swoich klientów buduje wyłącznie z nowoczesnych, sprawdzonych materiałów. To sprawia, że klienci Solid-Budu mogą zapomnieć o częstych, kosztownych remontach.
Dom od dewelopera – wady (czy jednak także zalety?)
Jednym z podstawowych kryteriów zakupu domu jednorodzinnego jest cena. Dla jednych koszt nabycia domu od dewelopera jest wyższy niż z rynku wtórnego, dlatego decydują się na ten drugi. Jednak czy faktycznie tak jest? Często tańszy dom jest starszy i w gorszym stanie technicznym. Nawet jeśli jego zakup będzie pozornie korzystniejszy cenowo na początku, w perspektywie kilku lat możemy wydać na remont kwotę, która zrówna jego wartość z wartością domu deweloperskiego wraz z pracami wykończeniowymi.
A skoro już mowa o pracach wykończeniowych, konieczność przeprowadzenia ich na własną rękę faktycznie może być minusem domu deweloperskiego. Jednak to, co dla jednych jest wadą (brak możliwości wprowadzenia się zaraz po zakupie), dla innych jest zaletą (możliwość pełnego wykończenia według własnego uznania).
Jednak wadą może faktycznie może być niewielki wpływ na bryłę domu. Jego wygląd zewnętrzny oraz wielkość są narzucone przez dewelopera. Jeśli kupujemy dom na osiedlu wybudowanym przez jedną firmę, nasz dom będzie taki sam jak dom sąsiada.
Zobacz także: Deweloper Zielona Góra – jak przebiega współpraca?
Dom z rynku wtórnego – zalety
Tak jak wspominaliśmy przed chwilą, do listy zalet domu z rynku wtórnego możemy niezaprzeczalnie dodać jego cenę, która w momencie zakupu często jest niższa niż w przypadku domu deweloperskiego. Co więcej, często podlega negocjacji.
Na rynku wtórnym jest stosunkowo większy wybór nieruchomości niż na rynku pierwotnym, dlatego możemy trafić na architektoniczną perełkę, która będzie wyróżniała się nie tylko swoim dobrym stanem technicznym, ale wyjątkowym wyglądem. Dla wielu osób liczy się także możliwość rozmowy z aktualnym właścicielem nieruchomości, dzięki czemu mogą poznać jego losy, historię remontów oraz możliwość szybkiego załatwienia wszystkich formalności i wprowadzenia się do nowego domu.
Dom z rynku wtórnego – wady
Jeśli nie działamy w branży budowlanej zakup domu z rynku wtórnego, może być dla nas nie lada wyzwaniem. Ocena stanu technicznego, która jest niezwykle ważnym kryterium, będzie wymagała zaangażowania fachowca. Choć za taką poradę trzeba zapłacić, na pewno uchroni nas to przed podjęciem naprawdę kosztownej decyzji, gdyby zakupiona nieruchomość wymagała generalnego remontu.
Domy wybudowane w starej technologii z użyciem nietrwałych lub nieenergooszczędnych materiałów są stosunkowo droższe w utrzymaniu i wymagają większych nakładów finansowych w trakcie modernizacji. Stare instalacje, spróchniałe belki, nieszczelne okna, stary dach – to tylko kilka przykładów usterek, jakie często możemy znaleźć w domach z rynku wtórnego. I choć początkowo uważamy ich cenę za atrakcyjną, a defekty za łatwe do usunięcia, koszty i czas naprawy mogą nas niemiło zaskoczyć.
Zobacz także: Dom jednorodzinny w Zielonej Górze – dlaczego warto mieszkać w Raculi?
Dom od dewelopera czy z rynku wtórnego? Decyzja należy do Ciebie
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale to od Ciebie zależy, co jest dla Ciebie istotne. Zakup nieruchomości wiąże się z dużym wydatkiem, dlatego decyzję warto podjąć po szczegółowej analizie wszystkich argumentów za i przeciw. Jeśli zastanawiasz, czy dom od dewelopera będzie Ci odpowiadał, skontaktuj się z nami. Nasz przedstawiciel pokaże Ci dotychczasowe realizacje, zabierze na budowę nowej inwestycji w Raculi, doradzi i rozwieje wszelkie wątpliwości.