Ekologia w domu. To może się udać!
Zmiana domowych nawyków może przyczynić się do poprawy naszego życia. Dzięki proekologicznym metodom możemy ograniczyć ilość odpadów, zużycie energii czy emisji dwutlenku węgla. W nowym domu ekologia może się udać!
Świadome tworzenie przestrzeni do życia sprzyjające proekologicznym postawom zasługuje na wyróżnienie. Coraz częściej młodzi ludzie kupujący nowe mieszkania deweloperskie planują stworzenie miejsca zgodnego z ekologicznymi trendami. Takie życie niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego.
Nowe mieszkanie to nowe podejście do życia
Podejmując ekologiczne działania, mamy istotny wpływ na poziom i komfort naszego życia w takim domu. To z kolei skutkuje polepszeniem się jakości funkcjonowania w przestrzeni, wolnej od zanieczyszczeń i śmieci. Takie działania wpływają nie tylko na naszą przyszłość, ale również na życie przyszłych pokoleń. Starając się dbać o środowisko naturalne warto zacząć od swojego podwórka. Co można zrobić, aby polepszyć życie w nowym mieszkaniu w Zielonej Górze?
1. Ograniczenie zużycia energii
To podstawa. Działając oszczędnie podczas normalnego funkcjonowania w naszym domu, możemy zminimalizować przy okazji koszty eksploatacji. Wspominaliśmy już, że budynki mieszkalne odpowiadają za ok. 40 procent zużycia energii. To bardzo dużo, porównując do tego transport (32%) i przemysł (25%). Częstsze gaszenie światła, wyłączanie telewizora, minimalizowanie zużycia ciepła, wyłączanie kaloryferów na noc lub kiedy wychodzimy z mieszkania, może przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii.
Miejscem, które najwięcej zużywa energii jest kuchnia. Kupując nowy dom lub mieszkanie deweloperskie możemy już na etapie planowania kuchni wprowadzić sporo oszczędności i proekologicznych rozwiązań.
2. Segregacja śmieci
Segregowanie odpadów jest drugim, po oszczędzaniu energii, najłatwiejszym sposobem na ekologiczny dom. Każdy z nas bez zbędnych wydatków i inwestycji może segregować śmieci. Pomóc w tym mogą odpowiednie pojemniki. Warto wyrzucać osobno plastik, papier, szkło, metal oraz resztki organiczne. Zapomnijmy o plastikowych workach i jednorazówkach, do których do tej pory wrzucaliśmy odpady. Mogą nam wystarczyć po prostu pojemniki lub biodegradowalne worki na śmieci.
3. Zmniejsz zużycie wody
Zainwestowanie w zmywarkę może zminimalizować zużycie wody o kilkadziesiąt procent. To oczywiście lepsze rozwiązanie niż mycie naczyń pod bieżącą wodą. Wodę można również oszczędzać biorąc szybki prysznic, to zdecydowanie bardziej ekonomiczne niż zażywanie kąpieli w wannie. Szczotkujesz zęby, a z kranu leci struga? Czas z tym skończyć. Wystarczy nalać wodę do kubka i z niego korzystać przy płukaniu zębów.
Mając do dyspozycji zbiornik na wodę deszczową w znacznym stopniu przyczyniamy się do zminimalizowania ilości zużytej wody. Warto wykorzystać regularne opady do magazynowania ich w specjalnym zbiorniku. Taką wodę można później wykorzystać w wielu celach, np. do podlewania ogródka, zraszania trawnika.
4. Rośliny w domu i w ogródku
Motyw wizualny jest ważny, ale warto zwrócić uwagę na kwiaty i rośliny, które umożliwią przy okazji oczyszczenie powietrza oraz regulację poziomu wilgoci w pomieszczeniach. Mogą ładnie wyglądać na parapecie czy postawione na podłodze w dużych donicach. Fikus, paproć czy zielistka sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach.
Jeśli masz do dyspozycji przydomowy ogródek wybierajmy te rośliny, które są naturalne dla danego ekosystemu. Trawnik warto kosić niezbyt nisko, a podlewać go możemy ze zebranej deszczówki. Fragment przy domu można wykorzystać na warzywniak. Codzienna dostawa świeżych i ekologicznych warzyw z naszego ogródka brzmi dumnie.