Jak ekonomicznie ogrzewać dom?

Zima to trudny czas dla naszego portfela. Chodzi oczywiście nie tylko o świąteczne prezenty i przygotowania do Bożego Narodzenia, ale także o konieczność ogrzewania naszych mieszkań. Jak ekonomicznie ogrzewać mieszkanie, żeby przynosiło jak najmniejsze straty dla naszego domowego budżetu?

Ekonomiczne ogrzewanie mieszkania

Oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania pomoże nam kilka dobrych nawyków. Często nie mamy nawet świadomości, że to co na co dzień robimy może przyczynić się do utraty ciepła w mieszkaniu. Nieszczelności, nieracjonalne korzystanie z ogrzewania i brak kontroli, tym wyższe rachunki za ciepło. Oczywiście to tylko niektóre czynniki mające wpływ na sezon grzewczy. Dzięki dobrym nawykom możesz zoptymalizować koszty ogrzewania do nawet nawet 30-40%. Co ważniejsze, rachunki będą niższe, ale Ty nadal będziesz cieszyć się odpowiednią temperaturą w mieszkaniu. Aby zmniejszyć koszty ogrzewania mieszkania, pozbądź się nawyków, które dużo Cię kosztują. Oto kilka z nich.

Ubierz się cieplej

Może się to wydawać śmieszną radą, ale cieplejszy ubiór będzie Cię kosztował mniej, niż ogrzewanie mieszkania. Rozumiemy, że T-shirt jest wygodną opcją w domu, jednak ciepły polar czy sweter może być równie wygodną opcją, a pozwoli Ci trochę zmniejszyć ogrzewanie.

Sprawdź szczelność okien i drzwi

To jeden z najczęstszych powodów uciekania ciepła z ogrzewanego mieszkania. Jeśli ta sytuacja ma miejsce również w Twoim domu, masz dwie opcje. Możesz zainwestować w nowe okna i drzwi, albo uszczelnić te które posiadasz. Wystarczy, że sprawisz sobie uszczelki i nakleisz je na brzegi futryn.

Wietrz mieszkanie z głową

Temat rzeka. Pamiętaj, że im mocniej grzejesz w mieszkaniu, tym częściej będziesz musiał je wietrzyć. Wysoka temperatura sprzyja zaduchowi, powietrze w mieszkaniu staje się naprawdę nieprzyjemne, a my otwieramy okna dla oddechu świeżości. Oczywiście wietrzenie mieszkania jest potrzebne od czasu do czasu, w okresie grzewczym trzeba jednak robić to z głową. Dodatkowe otwieranie okien powodować będzie jednak uciekanie ciepła i wzrost zużycia energii o kilkanaście procent. Jeśli już wietrzysz mieszkanie, pamiętaj, żeby na ten czas zakręcić kaloryfery. Wietrzenie nie powinno trwać dłużej niż 3-5 minut. W tym czasie powietrze w mieszkaniu nie zdąży się jeszcze ochłodzić.

Zmniejszaj temperaturę

Są pomieszczenia, w których przebywasz dużo rzadziej niż w innych. W kuchni czy łazience, temperatura nie musi być wcale tak wysoka jak w pokoju dziennym czy sypialni. W nocy też nie musisz mieć włączonego ogrzewania maksymalnie jak to możliwe. Naszemu organizmowi podczas snu wystarczy nawet 18 stopni – w połączeniu z dobrą kołdrą, komfortowy sen gwarantowany. Temperaturę możesz zmniejszyć także wychodząc z domu – po co ogrzewać pomieszczenia, w których nas nie ma? Ustaw grzejniki tak, żeby podczas Twojej nieobecności było w mieszkaniu mniej niż 20 stopni. Dla osób, które szukają maksymalnych oszczędności na ogrzewaniu mamy jeszcze jedną radę. Możesz utrzymywać w domu temperaturę 20 stopni – nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że w domu będzie chłodno, po kilku dniach przyzwyczaisz się do takich warunków i nie będziesz odczuwać dyskomfortu.

Dbaj o kaloryfery

To zazwyczaj główne źródło ciepła w naszych mieszkaniach. Bardzo ważne jest, żeby przed sezonem grzewczym sprawdzić czy aby na pewno są sprawne i odpowietrzone. Pamiętaj także, żeby nie zastawiać grzejników meblami czy długimi zasłonami. Zasłonięte czy zabudowane grzejniki muszą mieć wyższą temperaturę, by dostarczać tę samą ilość ciepła co kaloryfery odsłonięte. Minimalna odległość mebli od grzejnika powinna wynosić 10 cm. Dodatkowa „warstwa” zatrzymuje ciepło i potrafi przyczynić się do utraty nawet jego 20%.

Termostat i rozwiązania Smart

Termostat jest jednym z elementów, które zdecydowanie przyczynią się do ekonomicznego ogrzewania mieszkania. Dzięki niemu możemy utrzymywać stałą temperaturę, w zależności od naszych potrzeb.  Jeśli temperatura przekroczy ustawioną wartość w pomieszczeniu, termostat automatycznie ogranicza dalszy przepływ ciepłej wody do grzejnika. Urządzenie może być również połączone z innymi urządzeniami Smart Home.

 

 

 

 

 

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu