Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy

Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym i robić to dobrze? Wystarczy, odrobina chęci i znajomości przepisów, a staniesz się mistrzem segregacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zorganizować śmieci w domu.

Jak segregować śmieci?

Zacznijmy od podstaw, czyli od powodów, dla których warto robić. Segregacja śmieci w domu to same korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Dlaczego? Segregując, płacisz mniej za wywóz śmieci. Dzięki recyklingowi możemy odzyskiwać cenne surowce, a niektóre z nich, np. szkło czy aluminium, można przetwarzać dosłownie w nieskończoność! To czysty zysk dla środowiska, które chronimy przed kolejnymi śmieciami oraz dla naszych kieszeni, ponieważ ponowne wykorzystanie materiału jest tańsze niż jego wytworzenie. A jeśli chcesz, aby na segregacji skorzystał Twój ogród, załóż kompostownik, do którego możesz wrzucać odpady bio.

Gdy już wiesz, dlaczego segregacja ma sens, poznaj podział 5 frakcji, czyli co gdzie wrzucamy:

  • czarny – odpady zmieszane (np. odpady kuchenne typu mięso, kości, ryby, artykuły higieniczne, tekstylia, zabawki, ceramika, potłuczone naczynia),
  • brązowy – odpady bio (np. obierki, trociny, gałęzie, liście, kwiaty, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia)
  • żółty – metale i tworzywa sztuczne (np. plastikowe butelki, aluminiowe puszki, plastikowe opakowania po jogurtach i serkach, kartony typu TetraPak, metale kolorowe, worki, reklamówki, folie),
  • niebieski – papier (np. papierowe ultoki, kartony, tektura, książki),
  • zielony/biały – szkło kolorowe i bezbarwne (np. szklane butelki i słoiki).

Pamiętaj także o kilku ważnych zasadach

  • Przed wyrzuceniem zgnieć opakowanie, aby zajmował mniej miejsca.
  • Odkręcaj nakrętki od butelek.
  • Nie musisz myć opakowań po produktach spożywczych – oszczędzaj wodę, a odpadki i tak zostaną umyte na sortowni.
  • Leki, odpady medyczne, zużyty olej, elektrośmieci, baterie oddawaj do PSZOKu lub do specjalnych pojemników.

Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy

Jak zorganizować śmieci w domu jednorodzinnym?

Już na początku urządzania domu, wyznacz miejsce tylko na pojemniki – najlepiej uwzględnić je w projekcie tak, aby każda frakcja miała swoje miejsce. Chłodnym okiem spójrz także na generowane przez Waszą rodzinę śmieci. Czego jest najwięcej, a czego najmniej? Na tej podstawie dostosuj wielkość i liczbę pojemników. W ten sposób utrzymasz porządek w odpadach.

Kubły mogą stać pod zlewem w kuchni, w pomieszczeniu gospodarczym albo w garażu. To tylko trzy najpopularniejsze lokalizacje. Jeśli masz małą kuchnię, postaw w niej tyle te pojemniki, z których najczęściej korzystacie, np. na odpady zmieszane, bio, metale i tworzywa sztuczne, a resztę postaw w mniej widocznym bądź mniej uczęszczanym miejscu.

W Solid-Bud dbamy o Twój komfort, dlatego każdy nasz dom na ul. Widokowej w Raculi posiada wydzielone stanowisko na śmietnik zewnętrzny. Jest estetycznie i praktycznie!

Masz problem? Zajrzyj na stronę ZGK!

Strona miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej to cenne źródło wiedzy. Dzięki niej poznasz harmonogram wywozu śmieci i zbiórek odpadów wielkogabarytowych w Twojej okolicy. Dowiesz się także, gdzie w najbliżej Ciebie znajduje się PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na stronie znajdziesz także materiały o prawidłowej segregacji śmieci i recyklingu, które możesz wydrukować i powiesić przy śmietniku w kuchni.

Od niedawna mieszkańcy Zielonej Góry mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki odpadów dostępnej na stronie ZGK. Wystarczy, że wpiszesz jego nazwę, a wyszukiwarka podpowie, do którego pojemnika należy go wyrzucić. Baza wciąż jest aktualizowana, więc warto zaglądać do niej regularnie.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu