Jak zagospodarować mały przydomowy ogródek?
Idzie wiosna, a wraz z nią ruszają pierwsze prace w przydomowym ogrodzie. Czy już wiesz, jak zagospodarujesz ten teren? Podsuwamy kilka inspiracji i pomysłów.
Przygotowaliśmy kilka motywów, które często można spotkać w przydomowych ogródkach. Jednak zanim przystąpisz do realizacji, zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć, na czym najbardziej Ci zależy. Czy ogród ma mieć funkcję czysto relaksacyjną? A może chcesz w nim uprawiać warzywa i zioła? Będzie miejscem spotkań ze znajomymi? Jedno drugiego nie wyklucza, dlatego jeśli zależy Ci na trawniku, grillu i rabatkach, wystarczy podzielić teren na mniejsze strefy i przypisać im funkcje.
Mały ogródek kwiatowy
Jeśli nie lubisz spędzać dużo czasu na pracach w ogrodzie, ale zależy Ci na czymś więcej niż klasyczny trawnik, postaw na kwiaty. Możesz zasadzić je w jednym, wyznaczonym punkcie lub rozsiać po całym ogrodzie – wszystko zależy od Twojej wizji. Ważne, aby dobrać gatunki do panujących warunków. Kwiaty cieniolubne nie powinny rosnąć w mocno nasłonecznionym miejscu, a kwiaty lubiące słońce – w cieniu. W ciepłe (a szczególnie w upalne) dni pamiętaj o regularnym podlewaniu, a odpowiednio pielęgnowane rośliny odwdzięczą się zjawiskową feerią barw. Dodatkowo wybierając kwiaty miododajne, pomożesz pszczołom, które są dzisiaj narażone na masowe wymieranie.
Miejska dżungla
Czyli bogatsza, awangardowa wersja ogrodu kwiatowego. W miejskiej dżungli znajdziesz bardziej wyszukane kwiaty i rośliny, np. palmy, paprocie, które doskonale radzą sobie na dworze w sezonie letnim. Wśród bujnej zieleni umieść wygodne rattanowe fotele, hamaki, wiszące kwietniki, nastrojowe oświetlenie ogrodowe. Jeśli jest taka możliwość, na ścianie budynku możesz założyć ogród wertykalny, który spotęguje efekt dżungli.
A jeśli chcesz stworzyć urban jungle w domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.
Warzywa z własnego ogrodu
Wolisz pomidora z marketu czy domowego, dojrzewającego w słońcu bez żadnej chemii? O wyższości warzyw i ziół z własnej uprawy nad ich sklepowymi odpowiednikami nawet nie warto rozpoczynać dyskusji. Osoby świadomie wybierające żywność i styl eko, cenią sobie przydomowe ogrody właśnie za możliwość uprawiania pomidorów, marchewki, cebuli, sałaty, truskawek… Dosłownie wszystkiego, na co tylko ma się ochotę. Wystarczy wygospodarować kawałek terenu i zasiać ulubione sezonowe owoce, warzywa, zioła. Widok, jak rosną, będzie cieszył każdego dnia!
Prywatna oaza spokoju
Rząd tui wśród ogrodzenia to klasyk obecny w prawie co drugim przydomowym ogrodzie. Jeśli mocno cenisz swoją prywatność i nie zależy Ci na bliskich kontaktach z sąsiadami „zza płotu”, masz dwa rozwiązania: posadzić tuje lub inne szybko rosnące, gęste iglaki czy krzewy albo zainwestować w płot bez prześwitów. A co oprócz oprócz ogrodzenia można jeszcze zrobić?
W takich „tajemniczych ogrodach” doskonale sprawdzają się zadaszenia, baldachimy, parasole. Ciekawym rozwiązaniem jest także zasadzenie drzewek, których korony z czasem staną się naturalną ochroną przed spojrzeniami z góry (np. sąsiadów z mieszkających wyżej lub przechodniów, jeśli ogród jest położony w dolinie).
W prywatnej oazie spokoju królują biele, beże, drewno. Warto postawić wygodne leżaki, wiszące fotele z wygodnym poduchami i inne meble, które skuszą Cię swoim komfortem użytkowania. Jako dodatki polecamy świeczki zapachowe i klimatyczne lampki, których obecność razem z ulubioną książką i muzyką pomoże osiągnąć najwyższy stopień odprężenia po ciężkim dniu. Wpływ natury na zdrowie psychicznie jest wręcz nieoceniony.
Warto mieć własny przydomowy ogródek
Niezależnie od wybranego motywu na przydomowy ogród, warto pamiętać, że nie zawsze liczy się jego wielkość, ale przede wszystkim styl i jakość wykonania. Nawet mały ogród stanie się Twoim azylem, jeśli tylko zadbasz o jego aranżację. Warto poświęcić czas na wybór roślin i dodatków, aby później cieszyć się pięknem własnego kawałka na Ziemi.
Jeśli jednak nie czujesz się na siłach albo nie masz czasu na planowanie prac w ogrodzie, skorzystaj z usług profesjonalisty, np. ogrodnika lub architekta krajobrazu.