Mieszkanie w domu czy bloku?

Decydując się na kupno mieszkania, często zastanawiamy się nad rodzajem nieruchomości. Wolnostojący dom, bliźniak czy dom szeregowy, a może życie w bloku wielorodzinnym? Każdy typ ma swoich zwolenników i przeciwników.

Wybór nieruchomości, w której będziemy chcieli zamieszkać, nie należy do łatwych decyzji. To bardzo odpowiedzialne zadanie, która rzutuje na dalsze losy naszego życia, przynajmniej na te najbliższe. Dysponując odpowiednim budżetem lub zdolnością kredytową, zastanawiamy się nad różnymi opcjami. Czy dom to dobry wybór? A może bardziej komfortowo będziemy się czuli w mieszkaniu w bloku? Nie tylko ta kwestia jest ważna.

Istotna jest również okolica, w której zamieszkamy. Musimy zwrócić uwagę jak przestrzeń może oddziaływać na nasze samopoczucie oraz czy jest dobrze skomunikowana np. z miastem. Decydując się na nowe mieszkania Solid-Bud, kupujący ma możliwość zamieszkania pośród pięknych krajobrazów z łatwym dostępem do centrum miasta Zielona Góra.

Dom

Przestrzeń

W domach wolnostojących czy domach szeregowych najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze jest z pewnością powierzchnia. Nie tylko metraż mieszkania jest kluczowy, ale również działka, na której stoi posesja. W większości tego typu domy posiadają powierzchnię użytkową zaczynającą się od 100 m2. W przypadku bezczynszowego mieszkania w Raculi czy Przylepie jest to 96,12 m2 – powierzchnia liczona po podłodze to natomiast 104,30 m2.

Duża przestrzeń to większy komfort życia. W dodatku przy domach przeważnie funkcjonuje pas zieleni, ogródek czy miejsce, które możemy w dowolny sposób zagospodarować. Możemy postawić wiatę, pergolę czy rozbudować taras. Możliwości jest wiele. W dodatku przestrzeń sprzyja również zwierzętom domowym. Pies z pewnością polubi własne podwórko.

Swoboda

To kolejny czynnik, który może być decydujący. Nawet jeśli zamieszkamy w domu szeregowym, mamy do dyspozycji własne podwórko. Budynki budowane są z wysokiej jakości materiałów, które również niwelują wszelkie odgłosy i dźwięki z najbliższego otoczenia. Ta swoboda jest dużo mniejsza w przypadku mieszkań w bloku. Możemy być zawsze narażeni na odgłosy sąsiadów z wielu stron czy gwar dobiegający z podwórka pod blokiem.

Otoczenie

Często to otoczenie staje się decydujące przy wyborze domu. Bliskość natury, spokój, piękne krajobrazy, wiele możliwości odpoczynku i relaksu. Mieszkając w domu możemy prawdziwie odpocząć po ciężkim dniu pracy.

Cena

Utarło się przekonanie, że budowa domu czy kupno domu jest drogie. Oczywiście jest to w pewnym sensie inwestycja, ale warto pamiętać o braku czynszu. Ponadto w dużych miastach cena metrażu M4 jest porównywalna do zakupu działki i wybudowania domu. Ponadto im lepsze materiały budowlane, z jakich wykonany jest dom, tym tańsza późniejsza eksploatacja takiego budynku. Możemy zaoszczędzić na wielu rachunkach.

Mieszkanie w bloku

Przestrzeń

W przypadku mieszkań w bloku również możemy liczyć na większą powierzchnię, jednak jest to z reguły średnio 60 m2. Dla małej rodziny jest to optymalny metraż. Obecnie można zaprojektować i zagospodarować wnętrza mieszkań w bloku w taki sposób, aby najlepiej wykorzystać przestrzeń. Mniejsza powierzchnia, to również mniej zobowiązań. Mieszkając w domu trzeba się liczyć z systematyczną konserwacją np. dachu czy z porządkowaniem przestrzeni wokół. W bloku wszelkie naprawy i konserwacje stoją po stronie spółdzielni czy wspólnoty.

Komunikacja

Dom i dobra komunikacja to nie problem. Współczesne społeczeństwo jest na tyle mobilne, że łatwo można dotrzeć do centrum najbliższego miasta. Może się zdarzyć również, że czas dojechania z domu do miasta jest porównywalny z dotarciem spod bloku do pracy komunikacją miejską. Nie mniej jednak mieszkając w bloku w mieście mamy więcej możliwości i łatwiejszy dostęp do komunikacji, instytucji, urzędów i sklepów.

Cena

W tym wypadku cena jest atrakcyjniejsza w porównaniu z kupnem domu czy jego wybudowaniem. Ponadto mieszkania w bloku nie tracą na popularności, więc nawet jeśli z czasem zdecydujesz się sprzedać mieszkanie, z pewnością znajdziesz nabywców. To, na co się zdecydujemy, zależy do wielu czynników. Każdy z typów nieruchomości ma swoje wady i zalety, ważne jednak aby czuć się dobrze w swoim własnym domu.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu