Odbiór techniczny mieszkania

Techniczny odbiór mieszkania to ostatni, bardzo ważny etap zakupu mieszkania u dewelopera. Nabywcy mieszkania mogą jeszcze zgłosić ostatnie uwagi odnośnie zakupionej nieruchomości. Na co zwrócić uwagę?

Czym jest odbiór techniczny?

Odbiór techniczny mieszkania to spisanie protokołu w asyście przedstawiciela dewelopera. Podczas odbioru należy sprawdzić wszystkie kąty i instalacje naszego nowego lokum – dostrzeżenie usterki na tym etapie uchroni nas przed ewentualnymi kosztami napraw w przyszłości. Zdarza się, że przeoczona przy odbiorze nawet mała wada może przysporzyć nam kłopotów w przyszłości. Odbiór techniczny mieszkania to możliwość spisania wszystkich niedociągnięć oddawanego lokum, które deweloper powinien naprawić.

O czym warto pamiętać przy odbiorze mieszkania?

1. Jeśli nie znasz się na rzeczy, warto w tej sytuacji przyjść z doświadczonym inżynierem, specjalistą lub osobą, która może mieć większe pojęcie o budowie od nas.
2. Zaopatrz się w niezbędny sprzęt – metrówka, poziomica, kątownik, próbnik (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu) to podstawa! Dobrze przestudiuj umowę, wynotuj normy budowlane, warunki techniczne. Ważne żebyś wiedział na co zwrócić uwagę.
3. Na odbiór mieszkania umów się w ciągu dnia – odpowiednie światło umożliwi Ci precyzyjne sprawdzenie każdego kąta mieszkania.
4. Sprawdź czy ściany są proste. Niby jest to oczywistość, jednak może się okazać, że budowlańcy na pewnym obszarze źle położyli tynk. Warto sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku.
5. Sprawdź czy powierzchnia mieszkania jest właściwa. Może się zdarzyć, że na umowie będzie większa wartość powierzchni niż w rzeczywistości. Deweloper może policzyć powierzchnię z tynkiem lub bez. Umowa może oczywiście zawierać określony margines błędu (minimalny procent), ale odstępstwo od niej, w tym inny metraż, daje możliwość odstąpienia od umowy z deweloperem.
6. Przy pomocy poziomicy sprawdź czy podłogi są równe. Wylewka powinna mieć około 5 cm grubości – to istotne ze względu na izolację termiczną mieszkania. Sprawdź też spadek podłogi na balkonie i parapety – musi z nich spływać woda!
7. Zwróć uwagę na osadzenie drzwi i okien – od tego zależy prawidłowa izolacja termiczna i ich szczelność.
8. Pamiętaj o tym, że w mieszkaniu powinien być zamontowany światłowód oraz inne instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej i kablowej.
9. Sprawdź czy działa instalacja elektryczna i czy jest prąd w gniazdkach. Możesz tego dokonać przy pomocy próbnika, czyli specjalnego śrubokrętu ze wskaźnikiem prądu. Przygotuj również oprawki i żarówki, aby sprawdzić czy instalacje są podłączone prawidłowo i dają światło.
10. Wentylacja to ostatni z ważnych elementów, które warto sprawdzić. Należy sprawdzić piony wentylacyjne i czy zgadzają się z planami.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu