Podatki przy zakupie mieszkania. Co trzeba wiedzieć?

Myślisz o kupnie nowego mieszkania? Pamiętaj, że za nabycie lokum trzeba zapłacić określony podatek. A ten różni się w zależności od rodzaju nieruchomości.

Chęć posiadania własnego mieszkania nie powinna przysłonić nam obowiązku zapoznania się ze szczegółami oferty od dewelopera. Ponadto same koszty kupna to nie wszystko. Trzeba pamiętać, że czekają na nas inne opłaty z tytułu zakupu wymarzonej nieruchomości. Jakie dodatkowe należności trzeba wziąć pod uwagę?

Podatek od nabycia nieruchomości

Przede wszystkim pamiętajmy o podatku od mieszkania. Jest on różny w zależności od rodzaju zakupionego mienia. Jeśli nabywamy nowe mieszkanie w stanie deweloperskim, z tzw. rynku pierwotnego, nie jesteśmy jako nabywcy obciążeni taką daniną. Podatek VAT za usługę sprzedaży opłaca sprzedający, w tym wypadku deweloper. A ten również jest inny w zależności od metrażu. Przy mieszkaniu, którego powierzchnia nie przekracza 150 mkw, stawka podatku wynosi 8%, przy metrażu powyżej 150 mkw już 23%.

Jeśli nabywamy mieszkanie na rynku wtórnym, kupujący musi uiścić podatek w wysokości 2% od wartości rynkowej zakupionej nieruchomości. Jest to obciążenie od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia, jego obliczeniem i odprowadzeniem zajmuje się notariusz.

Dodatkowe koszty

Sam podatek od nabycia mieszkania to nie wszystko. Trzeba nastawić się na inne koszta związane z kupnem nieruchomości. Dodatkową opłatą, o której koniecznie musimy pamiętać planując budżet jest taksa notarialna, która zależna jest od wartości transakcji oraz 23% podatku od niej. Dotyczy to również opłaty za założenie księgi wieczystej oraz wpisu do księgi wieczystej, ale zakładanie jej nie jest obowiązkowe.

Kupując natomiast mieszkanie na kredyt pojawi się obowiązek zapłaty podatku PCC w momencie ustanowienia hipoteki. Jego wysokość to 19 zł lub 0,1%. Opłaty dokonujemy w urzędzie skarbowym w terminie 14 od chwili nabycia mieszkania.

Koszt nabycia wybranej nieruchomości nie ogranicza się tylko do ceny określonej w umowie. Warto pamiętać też o dodatkowych kosztach operacyjnych i podatkach ustawowych. Dobrze mieć to wszystko na uwadze planując budowanie budżetu pod nabycie nieruchomości.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu