Rynek pierwotny i jego zalety

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego? Odpowiedź na to pytanie jest pierwszą decyzją, z jaką kupujący nieruchomość muszą się zmierzyć. Na naszym blogu przedstawiamy zalety tego pierwszego rozwiązania.

Ankietowani w badaniu dotyczącym preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania, przygotowanego przez Otodom w 2018 r. wymienili aż dwanaście powodów, dla których lokale z rynku pierwotnego przeważają nad używanymi. Przyjrzyjmy się bliżej tym powodom i odsetkowi osób, które wskazały je jako zaletę.

W mieszkaniu wszystko jest nowe – 40%

Zdecydowanie. Jeśli chcesz wprowadzić się do mieszkania, które jest całkowicie nowe, nikt w nim nie mieszkał i nie wyrządził w nim żadnych szkód, postaw na rynek pierwotny. Nowe materiały, farby, elementy wykończenia dają komfort użytkowania przyszłym mieszkańcom i pozwalają uniknąć niespodzianek w postaci zamaskowanych elementów, które wymagają remontu.

Budynek nie wymaga remontów – 37%

Jednym z największych niedogodności, z jakimi muszą borykać się właściciele mieszkań na rynku wtórnym, są remonty. Niesprawne instalacje, konieczność wymiany „pionów”, remonty na klatce schodowej czy ściąganie „junkersów” wiążą się z niższym komfortem użytkowania budynku, a często z koniecznością wykonania dodatkowego remontu w samym mieszkaniu. Kupując mieszkanie na rynku pierwotnym taka sytuacja nie będzie miała miejsca.

Samemu decyduje się o wystroju wnętrza – 32%

Aż 1/3 ankietowanych doceniła możliwość urządzenia wnętrz według własnych upodobań. Nic dziwnego, na rynku wtórnym musimy albo pogodzić się z gustem poprzednich właścicieli albo zrobić remont, a to oznacza kucie płytek, ściąganie podłóg, rozmontowywanie zabudowy. Takie prace są kosztowne i czasochłonne i przedłużają moment wprowadzenia się do mieszkania. Warto pamiętać również, że wyposażenie i wykończenie lokum, które nabywamy na rynku wtórnym również wliczone jest w cenę. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy płacić za coś, czego się za chwilę pozbędziemy.

Większa estetyka budynków, nowoczesne rozwiązania architektoniczne – 28%

Rynek pierwotny zapewnia komfortowe warunki mieszkania i estetyczne wykończenie. Budynki tworzone są według nowoczesnych trendów, ze sprawdzonych materiałów, które zapewniają nie tylko ładną, ale przede wszystkim funkcjonalną elewację o wysokiej izolacyjności.

Nowoczesna infrastruktura – 20%

Budynki na rynku pierwotnym są wyposażone w udogodnienia, których często brakuje w blokach sprzed lat. Należą do nich m.in. windy, przestronne klatki schodowe, ale także systemy monitoringowe, nowoczesne domofony, klimatyzacja w mieszkaniu. Wszystko to wpływa na standard życia mieszkańców i pozwala bardziej cieszyć się swoim lokum oraz jego użytecznością.

Niskie koszty użytkowania – 18%

Mieszkania deweloperskie wymagają większych nakładów finansowych, ale koszty te szybko się zwracają w trakcie użytkowania mieszkania. Wspomniane już nowoczesne budownictwo i infrastruktura pozwalają obniżyć koszty ogrzewania czy chłodzenia mieszkania. Ponadto, rynek pierwotny to także niższy czynsz, który w przypadku mieszkań używanych zawiera dodatkowe kwoty, np. opłatę remontową.

Bogatsza oferta mieszkań niż na rynku wtórnym – 14%

W niektórych miejscowościach nabywcy mieszkań borykają się ze znalezieniem lokum, które będzie odpowiadało ich potrzebom. Dotyczy to zarówno metrażu jak i lokalizacji czy pożądanych udogodnień. Rynek pierwotny rozwija się natomiast w ogromnym tempie, a deweloperzy dokładają wszelkich starań, by odpowiadać na potrzeby nabywców. Szanse, że kupujący znajdzie mieszkanie idealnie dostosowane do jego potrzeb, rosną więc na rynku deweloperskim.

Łatwość sprzedaży mieszkania – 14%

Zaleta ta dotyczy nie tylko osób, kupujących mieszkanie pod inwestycje. Nagły wyjazd czy inna nieplanowana sytuacja życiowa sprawiają, że trzeba sprzedać mieszkanie szybko. Na rynku wtórnym takie transakcje wydłużają się często do miesięcy, a nawet lat. Pewna elastyczność cenowa, a także wszystkie wymienione tutaj zalety rynku pierwotnego umożliwiają zbycie nieruchomości w nieporównywalnie krótkim czasie.

Możliwość uzyskania rabatu u dewelopera – 14%

Zaletą kupowania na rynku pierwotnym jest możliwość negocjacji ceny u dewelopera, a także skorzystanie z rabatów, które z pewnością przydadzą się podczas urządzania i wykańczania mieszkania. Firma Solid-Bud oferuje niezwykle atrakcyjny program lojalnościowy, który zapewnia korzystne rabaty na pierwsze zakupy u naszych Partnerów. Dzięki nim koszty urządzania lokum mogą spaść nawet o 15%.

Sąsiedzi o podobnym do mnie stylu życia – 12%

Nowoczesne osiedla na rynku pierwotnym przyciągają osoby o określonym stylu życia. Mieszkania deweloperskie z ogródkiem na obrzeżach miasta najczęściej wybierają młodzi rodzice i osoby ceniące sobie ciszę oraz bliskość przyrody. Ci, którzy nie chcą rezygnować z atrakcji miejskich, częściej decydują się na mieszkanie w nowoczesnym bloku w centrum miasta.

Możliwość wykupienia miejsca parkingowego – 11%

Problemem, z jakim borykają się lokatorzy mieszkań na rynku wtórnym jest brak miejsc parkingowych. Inwestycje deweloperskie przewidują miejsca postojowe w okolicach bloku, a często także podziemne parkingi. Dzięki temu lokatorzy, którzy cenią sobie czas i nie chcą krążyć po okolicy w poszukiwaniu miejsca dla auta, mogą za dodatkową opłatą zapewnić sobie stały parking.

Brak prowizji dla agenta nieruchomości – 11%

Osoby, które szukają mieszkania na rynku wtórnym, by zaoszczędzić zapominają niekiedy, że znaczny odsetek tych mieszkań obsługiwany jest przez biuro nieruchomości. Stawka agenta zamyka się w kilku procentach wartości mieszkania, jednak w zależności od ceny za nieruchomość, ostatecznie wynosi ona kilka tysięcy. Do tej sumy należy jeszcze doliczyć podatek VAT. Korzystając z usług dewelopera ten wydatek całkowicie odpada.

 

Źródło danych: Badanie preferencji i satysfakcji z zakupu mieszkania na rynku pierwotnym. Raport Otodom na podstawie badań Kantar TNS, luty 2018

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu