Umowa deweloperska
Umowa deweloperska zawierana jest przez nabywcę mieszkania z deweloperem. Co powinna zawierać i jak chroni prawa nabywcy?
Kto może ją zawierać?
Umowa deweloperska zawierana jest z, jak sama nazwa wskazuje, deweloperem tylko i wyłącznie w trakcie prowadzenia przez niego przedsięwzięcia deweloperskiego. Co to w praktyce oznacza? Przedsięwzięcie to jest procesem, w którego wyniku ustanawia i przenosi się prawo własności lokalu mieszkalnego lub nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym. Dotyczy to również użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej ustanowionego, który stanowi odrębną nieruchomość. Jeśli przedsiębiorca prowadzi taką działalność, może być stroną umowy deweloperskiej, ponieważ posiada status dewelopera. Drugą stroną jest oczywiście nabywca nieruchomości, który jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Co powinna zawierać umowa deweloperska?
Ustawodawca nie określa konkretnie co powinno znaleźć się w tym dokumencie. Przyjmuje się jednak, że umowa taka powinna zawierać prospekt informacyjny z załącznikami oraz informacje wyszczególnione w art. 22 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu, czyli między innymi cenę nabycia, określenie położenia nieruchomości i jej istotnych cech, a także określenie powierzchni lokalu. Brak któregokolwiek ze wskazanych elementów może być użyty przez nabywcę jako powód odstąpienia od umowy deweloperskiej.
Jak umowa deweloperska chroni nabywcę?
Najważniejszym celem umowy deweloperskiej jest ochrona praw nabywcy – świadczy o tym chociażby tytuł ustawy, który reguluje jej kwestię. Wspomniana ustawa wymienia kilka sposobów ochrony praw nabywcy, najczęściej stosuje się jednak otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy. Jego otwarcie i prowadzenie jest obowiązkowe dla każdego przedsięwzięcia deweloperskiego. Bank prowadzący rachunek dewelopera właśnie w ten sposób dokonuje kontroli każdego z etapów projektu deweloperskiego. Jeśli przedsięwzięcie nie idzie zgodnie z harmonogramem, bank nie dokonuje wypłaty z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego. Momentem, w którym bank może wypłacić pieniądze jest zatwierdzenie przez pracownika zakończenie etapu. Nabywca nieruchomości ma prawo do informacji o dokonanych wpłatach i wypłatach i może kontrolować sytuację.