Wilgotność powietrza w mieszkaniu

Wilgotność jest często parametrem, na który nie zwracamy szczególnej uwagi. Warto jednak wiedzieć, że ma ona ogromny wpływ na nasze samopoczucie i ogólny komfort mieszkania. Jak zachować w naszym domu optymalną wilgotność?

Jaka jest odpowiednia wilgotność w mieszkaniu?

Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniach zamkniętych dla naszego klimatu powinna się mieścić w przedziale 30-65%. Nasz organizm najlepiej czuje się jeśli wilgotność osiąga poziom 40-60%. Co ciekawe, z takiej wilgotności korzysta nie tylko nasze samopoczucie, ale także nasze drewniane podłogi, meble, książki a nawet ubrania. Oczywiście parametr ten zależy od kilku czynników, w tym od pory roku i pogody. Zimą wilgotność może spaść nawet do 20% co jest niezgodne z normami i niekorzystne dla naszego zdrowia. Jest to wynikiem typowych dla tej pory roku zachowań – włączonych maksymalnie kaloryferów podczas mrozu i zapominaniu o wietrzeniu mieszkania. Suche powietrze wysusza śluzówkę w nosie i może być przyczyną trudności z oddychaniem. Odwrotna sytuacja ma miejsce latem, kiedy wilgotność osiąga poziom nawet 90%. Może ona mieć wtedy wpływ na bóle głowy, górne drogi oddechowe. Przy dużej wilgotności powietrza rozwijają się także grzyby i bakterie.

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Wysoki poziom wilgotności w mieszkaniu może być niebezpieczny dla naszego zdrowia i wpływać niekorzystnie na przedmioty znajdujące się w nim. Ze byt wysoką wilgotnością można sobie radzić – najprostszym i najlepszym sposobem jest częste wietrzenie mieszkania. Jeśli wysoka wilgotność utrzymuje się w pomieszczeniu dłużej, dobrze jest zlokalizować źródło takiego stanu rzeczy. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań, które pomogą przyspieszyć proces suszenia. Warto zaopatrzyć się w pochłaniacze lub osuszacze powietrza. Trochę droższą opcją jest zamontowanie klimatyzacji, która nie tylko będzie sterować temperaturą w pomieszczeniu, ale także wilgotnością. Dodatkowym atutem klimatyzatora jest opcja oczyszczania powietrza.

Jak zwiększyć wilgotność w mieszkaniu?

Podobnie jak przy zbyt wysokiej wilgotności, w tym wypadku rozwiązaniem również jest wietrzenie mieszkania. Dobrym pomysłem jest robienie tego regularnie kilka razy dziennie. By zwiększyć wilgotność powietrza można wykorzystać domowe sposoby, jak chociażby kładzenie mokrych ręczniczków na kaloryferach, czy napełnionych wodą naczyń. Profesjonalnym rozwiązaniem będzie oczywiście zainwestowanie w nawilżacz powietrza, który doskonale poradzi sobie ze zbyt suchym powietrzem.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu