Zagospodarowanie poddasza. Kilka cennych uwag
Wśród kupujących nowe mieszkanie deweloperskie dużym zainteresowaniem cieszą się lokale dwupoziomowe z częścią poddasza do zagospodarowania. Na co warto zwrócić uwagę przy aranżacji poddasza czy strychu?
Solid-Bud oferuje swoim Klientom nowe mieszkania w Zielonej Górze z poddaszem użytkowym. Są to mieszkania dwupoziomowe jako budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej. Oferty dotyczą domów w Raculi oraz w Przylepie, skąd jest niecałe 15 minut do centrum Zielonej Góry. W projekcie na poddaszu uwzględnione zostało już zagospodarowanie w postaci trzech sypialń, obszernej łazienki z miejscem na wannę oraz korytarza, w suficie którego umiejscowiony jest wyłaz na strych.
Mimo iż poddasze w naszym domu może posiadać już jakiś projekt i zamysł (nawet samego dewelopera), można pokusić się o jego zaaranżowanie wedle własnego pomysłu. Strych to również przestrzeń, którą można przeobrazić w funkcjonalne miejsce.
Poddasze w roli cichej strefy
Najczęściej spotykane domy to parterowe z niewielkim strychem (lub bez) oraz dwupoziomowe. Te dwie propozycje różnią się między sobą m.in. organizacją przestrzeni, która wynika z różnej ilości kondygnacji. Zaletą mieszkań dwupoziomowych, jakie proponuje również Solid-Bud, jest rozdzielenie strefy dziennej od nocnej. Taki układ zapewnia mieszkańcom niebywały komfort użytkowania i niezależność.
Mając do dyspozycji poddasze trzeba jednak zwrócić uwagę na zagospodarowanie przestrzeni. Często się zdarza, że takie miejsca posiadają skosy, co wiąże się z dobraniem mebli specjalnie pod nie. W niektórych przypadkach może to się wiązać z koniecznością wykonania mebli na zamówienie. Skosy warto natomiast zabudowywać szafkami i półkami. Obszerniejsze miejsca pod skosami dobrze jest przeznaczyć na szafy lub garderoby. Pamiętajmy jednak, że duża ilość zabudów może przytłaczać wnętrze. Będziemy mieć wówczas wrażenie ciasnego i mocno ograniczonego pomieszczenia.
Ilość miejsca w takich pomieszczeniach zależna jest od rodzaju dachu. Najmniej przestrzeni otrzymamy pod dachem czterospadowym, gdyż z każdej ze stron występują kłopotliwe skosy. Znacznie więcej miejsca znajdziemy za to pod dachem dwuspadowym. Natomiast najwięcej przestrzeni uzyskamy pod dachem mansardowym, który charakteryzuje się nachyleniem dolnej połaci około 60 stopni, a górnej około 30 stopni. Trudno jednak obecnie szukać dachów mansardowych w nowoczesnym budownictwie.
Niewykorzystany strych? Pozwolenia i koncepcje zagospodarowania
Nawet jeśli posiadamy parterowy dom lub dwupoziomowy, ale z niewielkim poddaszem lub strychem, dobrze jest wykorzystać przestrzeń i spróbować zagospodarować ją do celów użytkowych. Jeśli wcześniej nasz budynek nie posiadał poddasza użytkowego, a chcemy to zmienić, musimy to zgłosić do starostwa powiatowego.
Adaptacja poddasza nieużytkowego lub strychu może wiązać się z:
- uzyskaniem zgody na zmianę użytkowania
- uzyskaniem pozwolenia na budowę lub zgłoszenie zależne od zakresu robót
- poinformowaniu organu podatkowego o włączeniu poddasza do powierzchni użytkowej budynku podlegającej podatkowi od nieruchomości (z pewnością wzrośnie podatek od nieruchomości)
- jeśli mieszkamy w domu dwurodzinnym, będziemy potrzebować zgody wszystkich współwłaścicieli nieruchomości.
Nie zawsze trzeba szukać pozwoleń na przebudowę poddasza. Jeśli planujemy tylko niewielki remont, wystarczy to zgłosić w starostwie powiatowym. Planowane roboty budowlane wymagają niestety pozwoleń lub zgłoszeń. Jednak w wypadku, gdy w projekcie domu było określone poddasze jako użytkowe, a chcemy jedynie zmienić jego funkcjonalność, nie musimy o nic wnioskować.
Zmiana funkcjonalności może mieć wiele korzyści
Suszenie prania czy miejsce składowania niepotrzebnych rzeczy? Nieużytkowany strych czy niewielkie poddasze można zaaranżować na wiele sposobów. Możemy stworzyć np. cichą strefę nocną, czyli sypialnię z prawdziwego zdarzenia. Meble można zaprojektować na potrzeby takiego miejsca, ale w tym wypadku najważniejsze jest łóżko, które nie musi być wysokie.
Poddasze to również ciekawa opcja pokoi gościnnych. Jeśli mamy do dyspozycji więcej metrażu, możemy podzielić przestrzeń na dwa pomieszczenia z łóżkami i szafkami. Lubiąc zapraszać znajomych i mając dużą rodzinę, nie musimy martwić się o miejsce do spania dla nich. Taką strefę możemy również udostępnić turystom i podróżnikom – jeśli mieszkamy w ciekawej miejscowości lub z której jest blisko do innego ważnego miasta.
Strych wydaje się idealnym miejscem do pracy. Możemy więc stworzyć tu przestrzeń do aktywności twórczej. Biurko, biblioteczka, krzesło lub blat roboczy i komputer – właśnie stworzyliśmy swoje własne biuro, gdzie będziemy mogli w spokoju zatracić się w ciekawych projektach.
Poddasze możemy wykorzystać również na pokój dziecięcy. Szczególnie, gdy nie jest zbyt wysoki. Mając do dyspozycji około 1,5 metra wysokości stwarza już duże możliwości aranżacyjne. Nie musi to być wyłącznie pokój dziecięcy, możemy zagospodarować go pod miejsce wypoczynku i relaksu, bawialnię, domowe kino, pracownię artystyczną. Możliwości jest naprawdę wiele.