Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy

Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym i robić to dobrze? Wystarczy, odrobina chęci i znajomości przepisów, a staniesz się mistrzem segregacji. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zorganizować śmieci w domu.

Jak segregować śmieci?

Zacznijmy od podstaw, czyli od powodów, dla których warto robić. Segregacja śmieci w domu to same korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Dlaczego? Segregując, płacisz mniej za wywóz śmieci. Dzięki recyklingowi możemy odzyskiwać cenne surowce, a niektóre z nich, np. szkło czy aluminium, można przetwarzać dosłownie w nieskończoność! To czysty zysk dla środowiska, które chronimy przed kolejnymi śmieciami oraz dla naszych kieszeni, ponieważ ponowne wykorzystanie materiału jest tańsze niż jego wytworzenie. A jeśli chcesz, aby na segregacji skorzystał Twój ogród, załóż kompostownik, do którego możesz wrzucać odpady bio.

Gdy już wiesz, dlaczego segregacja ma sens, poznaj podział 5 frakcji, czyli co gdzie wrzucamy:

  • czarny – odpady zmieszane (np. odpady kuchenne typu mięso, kości, ryby, artykuły higieniczne, tekstylia, zabawki, ceramika, potłuczone naczynia),
  • brązowy – odpady bio (np. obierki, trociny, gałęzie, liście, kwiaty, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, resztki jedzenia)
  • żółty – metale i tworzywa sztuczne (np. plastikowe butelki, aluminiowe puszki, plastikowe opakowania po jogurtach i serkach, kartony typu TetraPak, metale kolorowe, worki, reklamówki, folie),
  • niebieski – papier (np. papierowe ultoki, kartony, tektura, książki),
  • zielony/biały – szkło kolorowe i bezbarwne (np. szklane butelki i słoiki).

Pamiętaj także o kilku ważnych zasadach

  • Przed wyrzuceniem zgnieć opakowanie, aby zajmował mniej miejsca.
  • Odkręcaj nakrętki od butelek.
  • Nie musisz myć opakowań po produktach spożywczych – oszczędzaj wodę, a odpadki i tak zostaną umyte na sortowni.
  • Leki, odpady medyczne, zużyty olej, elektrośmieci, baterie oddawaj do PSZOKu lub do specjalnych pojemników.

Jak segregować śmieci w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy

Jak zorganizować śmieci w domu jednorodzinnym?

Już na początku urządzania domu, wyznacz miejsce tylko na pojemniki – najlepiej uwzględnić je w projekcie tak, aby każda frakcja miała swoje miejsce. Chłodnym okiem spójrz także na generowane przez Waszą rodzinę śmieci. Czego jest najwięcej, a czego najmniej? Na tej podstawie dostosuj wielkość i liczbę pojemników. W ten sposób utrzymasz porządek w odpadach.

Kubły mogą stać pod zlewem w kuchni, w pomieszczeniu gospodarczym albo w garażu. To tylko trzy najpopularniejsze lokalizacje. Jeśli masz małą kuchnię, postaw w niej tyle te pojemniki, z których najczęściej korzystacie, np. na odpady zmieszane, bio, metale i tworzywa sztuczne, a resztę postaw w mniej widocznym bądź mniej uczęszczanym miejscu.

W Solid-Bud dbamy o Twój komfort, dlatego każdy nasz dom na ul. Widokowej w Raculi posiada wydzielone stanowisko na śmietnik zewnętrzny. Jest estetycznie i praktycznie!

Masz problem? Zajrzyj na stronę ZGK!

Strona miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej to cenne źródło wiedzy. Dzięki niej poznasz harmonogram wywozu śmieci i zbiórek odpadów wielkogabarytowych w Twojej okolicy. Dowiesz się także, gdzie w najbliżej Ciebie znajduje się PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na stronie znajdziesz także materiały o prawidłowej segregacji śmieci i recyklingu, które możesz wydrukować i powiesić przy śmietniku w kuchni.

Od niedawna mieszkańcy Zielonej Góry mogą skorzystać z internetowej wyszukiwarki odpadów dostępnej na stronie ZGK. Wystarczy, że wpiszesz jego nazwę, a wyszukiwarka podpowie, do którego pojemnika należy go wyrzucić. Baza wciąż jest aktualizowana, więc warto zaglądać do niej regularnie.

SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu