Do czego służy wiatrołap i czy rzeczywiście jest potrzebny?
To niewielkie pomieszczenie w domu zwykle bywa nazywany przedsionkiem, w którym możemy postawić np. szafę i schować buty. Wiatrołap pełni jednak jeszcze inną, bardzo ważną funkcję.
Wiatrołap jest pierwszym miejscem, które widzą goście w domu. To tu przyjmujemy listonoszy czy kurierów. Może się jednak zdarzyć, że już na etapie budowy przyszli właściciele nowego mieszkania rezygnują z wiatrołapu na rzecz powiększenia powierzchni swojej nieruchomości. W praktyce wygląda to tak, jakbyśmy od razu z dworu wchodzili do salonu. W takim wypadku chłodne powietrze przedostaje się bezpośrednio do wnętrza domu, co jest uciążliwe i mało komfortowe.
Efektywne zagospodarowanie energii cieplnej
To pomieszczenie łączy wnętrze domu ze strefą zewnętrzną. W pewnym sensie ogranicza niepożądany napływ zimnego powietrza z zewnątrz w okresie zimowym. Natomiast latem hamuje napływ gorącego powietrza. Najważniejszą jednak funkcją wiatrołapu jest zapobieganie powstawania przeciągów.
Dodatkowa przestrzeń i możliwości aranżacyjne
Dysponując tym niepozornym pomieszczeniem możemy zagospodarować jego część na szafę, gdzie schowamy sezonowe ubrania i buty, tworząc małą garderobę. Można również z powodzeniem przeobrazić to miejsce w ciekawą przestrzeń powitalną dla gości. Pomysłów na aranżację wiatrołapu jest dosyć sporo. Najistotniejsza jest jednak jego pierwotna rola, która pomoże domownikom nawet na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.
Bariera dla chłodnego powietrza
Wiatrołap jest takim elementem budynku, który zatrzymuje chłodne powietrze przed samym wejściem do właściwych pomieszczeń mieszkania. Tworzy barierę, powodując, że ciepło z wnętrza domu nie przenika dalej. Trzeba również pamiętać, że otwarta przestrzeń domu z wiatrołapem może nie spełnić swojej funkcji. Wiatrołap powinien być oddzielony drzwiami. Bez nich staje się bowiem zwykłym korytarzem.