Kuchnia otwarta czy zamknięta – która lepsza?

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Oto jest pytanie! Urządzając dom, zależy nam nie tylko na stylowej aranżacji, ale i na praktycznych rozwiązaniach. Dlatego wybór projektu kuchni potrafi skutecznie spędzić sen z powiek. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Kuchnia otwarta – wady i zalety

Otwarta kuchnia to już standard w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Projektanci zdecydowanie postawili na łączenie kuchni z salonem niezależnie od wielkości pomieszczeń. Tak duża przestrzeń z podziałem na strefy gotowania i wypoczynku jest praktycznym rozwiązaniem z kilku powodów. Przede wszystkim zyskujemy miejsce, w którym możemy postawić stół, wyspę lub szafki. Większą ilość blatów roboczych na pewno spodoba się osobom o kulinarnym zacięciu. Młodzi rodzice docenią fakt, że mogą przyrządzać posiłki, a jednocześnie mieć oko na dzieci bawiące się w salonie. Otwarta kuchnia także pozwala na utrzymanie rozmowy z gośćmi, np. gdy idziemy odnieść talerze lub przygotowujemy przekąski. W małych mieszkaniach stworzenie aneksu kuchennego zamiast osobnego pomieszczenia pozwala na optyczne powiększenie metrażu, a zaoszczędzone miejsce można przeznaczyć na dodatkową sypialnię lub garderobę.

Jednak medal ma dwie strony. Otwarta kuchnia powinna być cały czas utrzymana w czystości, a zbędne sprzęty pochowane – to zła informacja dla bałaganiarzy. Niczego nie ukryjemy przed gośćmi, szczególnie stosu brudnych naczyń w zlewie, co może być niekomfortowe dla obu stron. Cokolwiek nie przyrządzamy, zapach (nie zawsze aromatyczny) czuć w całym domu. Szczególnie gdy włączymy mikser lub zmywarkę, która głośno pracuje – skutecznie zagłuszymy nawet najgorętszą dyskusję.


Zobacz ten artykuł: Jak urządzić kuchnię?


Kuchnia zamknięta – zalety i wady

Zamknięta kuchnia jest niezwykle popularna w starym budownictwie. Ponieważ jest osobnym pomieszczeniem, możemy urządzić ją w dowolnym stylu, nie przejmując się aranżacją salonu. Odseparowanie strefy gotowania od wypoczynkowej pozwala ukryć bałagan i brudne naczynia w zlewie. Nie musimy czuć się skrępowani przy gościach, jeśli nie zdążyliśmy posprzątać przed ich przyjściem. Zamknięcie drzwi minimalizuje rozchodzenie się zapachów po całym domu (to ważna informacja, szczególnie gdy gotujemy bigos, przyrządzamy rybę) oraz tłumi pracę głośnych sprzętów, która mogłaby zagłuszyć rozmowę lub dźwięk z telewizora. Ogranicza dostęp małym dzieciom do niebezpiecznych lub gorących sprzętów.

Ściana działowa między salonem a kuchnią zapewnia dodatkowe miejsce na szafki wiszące. To mocny argument, jeśli posiadamy ich za mało, a organizacja przechowywania sprzętów mocno u nas kuleje.

Jakie są wady zamkniętej kuchni? Przede wszystkim jeśli kuchnia jest za mała na wstawienie stołu, musimy iść do salonu, aby zjeść przygotowany posiłek przy stole. Organizując przyjęcie, opuszczamy gości za każdym razem, gdy chcemy coś odnieść lub przynieść i omija nas dyskusja. Jeśli gotujemy obiad, a rodzina spędza czas w salonie, nie uczestniczymy w rozmowach ani zabawach.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Decyzja należy do Ciebie

Nie ma jednej, idealnej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy od potrzeb, oczekiwań i prowadzonego stylu życia. Singiel będzie miał inne wymagania niż rodzina wieloosobowa, tak jak pasjonat gotowania i fan jedzenia na wynos. Jeśli jesteś na etapie urządzania domu, przeanalizuj swoje doświadczenia. Jak oceniasz projekty kuchni, w których dotychczas gotowałeś? Poświęcenie chwili na zrobienie listy plusów i minusów okaże się niezwykle pomocne.

A jeśli już posiadasz zamkniętą kuchnię i nie możesz się zdecydować, czy wyburzyć ścianę między nią a salonem, zastanów się na innym rozwiązaniem. Wstawienie szerokich, dwuskrzydłowych drzwi, które zamykasz lub otwierasz, gdy tylko chcesz, może załatwić sprawę.

Postanowienia noworoczne, czyli planujemy remont mieszkania

Kupiłeś nieruchomość, której nie zdążyłeś wykończyć? Od lat na twojej liście postanowień znajdują się nieśmiałe marzenia o remoncie? Jeśli chcesz odświeżyć swoje mieszkanie, ale nie wiesz, jak dotrzymać tej szczególnej noworocznej obietnicy, skorzystaj z naszego poradnika.

Czytaj
SOLID-BUD

dane kontaktowe

Sebastian Kwiatkowski – właściciel
tel. 504-356-012

Joanna Dobrucka – administracja
tel. 881-964-933

Adres biura
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
e-mail: biuro@solid-bud.eu

Dane firmy
SOLID-BUD Sebastian Kwiatkowski
Radosławice 4, 67-108 Lubięcin
NIP: 925-184-86-20

masz pytania?

Masz pytania?

Adres biura
ul. Kożuchowska 7A, 65-364 Zielona Góra
tel. +48 881 964 933
e-mail: biuro@solid-bud.eu