Odbiór mieszkania. To musisz wiedzieć
Techniczny odbiór mieszkania to ostatni, bardzo ważny etap zakupu mieszkania u dewelopera. Jest on także przywilejem kupujących, którzy mogą jeszcze zgłosić ostatnie uwagi odnośnie zakupionej nieruchomości.
Odbiór techniczny mieszkania polega na spisaniu protokołu w asyście przedstawiciela dewelopera. Warto w tej sytuacji przyjść z doświadczonym inżynierem, specjalistą lub osobą, która może mieć większe pojęcie o budowie od nas. Ważne w tym wszystkim jest to, aby jak najlepiej sprawdzić wszystkie kąty i instalacje nowego lokum. To ma nas uchronić przed ewentualnymi kosztami napraw w przyszłości.
Czasami może się zdarzyć, że przeoczona mała wada, rysa czy pęknięcie w określonej strefie domu może narobić nam problemów w dalszych latach eksploatacji. Odbiór techniczny umożliwia klientowi spisanie wszystkich niedociągnięć oddawanego lokum, a deweloper w ramach umowy powinien wszelkie wady poprawić.
Przygotuj się na odbiór techniczny mieszkania
Sprawdzenie wad w nowym mieszkaniu nie jest łatwą czynnością, szczególnie gdy nie znamy się na budownictwie. Warto na takie spotkanie przyjść z doświadczonym fachowcem. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania.
1. Pierwszym ważnym elementem jest solidne przygotowanie się do spisania protokołu. Dobrze przestudiuj umowę, wynotuj normy budowlane, warunki techniczne. Spytaj o radę znajomych, którzy odbiór techniczny mają już za sobą. Najważniejsze, nie przychodź z pustymi rękoma – zaopatrz się w odpowiedni sprzęt: metrówka, poziomica, kątownik, próbnik (śrubokręt ze wskaźnikiem prądu).
2. Na przyjęcie mieszkania dobrze jest umówić się w ciągu dnia. Dzienne światło umożliwia bardziej precyzyjne sprawdzenie wszystkich kątów – po prostu znacznie więcej widać.
3. Sprawdź czy powierzchnia mieszkania jest właściwa. Może się zdarzyć, że na umowie będzie większa wartość powierzchni niż w rzeczywistości. Deweloper może policzyć powierzchnię z tynkiem lub bez. Umowa może oczywiście zawierać określony margines błędu (minimalny procent), ale odstępstwo od niej, w tym inny metraż, daje możliwość odstąpienia od umowy z deweloperem.
4. Sprawdź czy ściany są proste. Niby jest to oczywistość, jednak może się okazać, że budowlańcy na pewnym obszarze źle położyli tynk. Warto sprawdzić pion i poziom ścian oraz kąty na ich styku.
5. Zwróć uwagę czy podłogi są równe i poziome. Sprawdzisz to przy pomocy poziomicy. Warto też sprawdzić grubość wylewki, powinna mieć około 5 cm grubości. Wylewka jest istotna, gdyż ma wpływ na izolację termiczną – szczególnie ważne przy mieszkaniach na parterze. Za pomocą piłeczki sprawdź natomiast spadek podłogi na balkonie i parapety – musi z nich spływać woda.
6. Okna i i drzwi powinny być prawidłowo osadzone. Prawidłowe osadzenie pomaga również w prawidłowej izolacji termicznej. Szczelne okna to podstawa nowoczesnego budownictwa.
7. Sprawdź czy wszystkie instalacje teletechniczne są doprowadzone prawidłowo. Pamiętaj, że w budynkach wielorodzinnych, które otrzymały pozwolenie na budowę po 23 lutego 2013 roku, powinien być zamontowany światłowód oraz inne instalacje pozwalające na odbiór telewizji naziemnej i kablowej.
8. Sprawdź czy działa instalacja elektryczna i czy jest prąd w gniazdkach. Możesz tego dokonać przy pomocy próbnika, czyli specjalnego śrubokrętu ze wskaźnikiem prądu. Przygotuj również oprawki i żarówki, aby sprawdzić czy instalacje są podłączone prawidłowo i dają światło.
9. Wentylacja to ostatni z ważnych elementów, które warto sprawdzić. Należy sprawdzić piony wentylacyjne i czy zgadzają się z planami.